Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kreuziger je zpět v elitní desítce

Česko

BOURG-DE-PÉAGE Český cyklista Roman Kreuziger se vrátil do elitní desítky průběžného hodnocení Tour de France. Ve dvanácté etapě, která měřila 210,5 km a vedla z Bourg-de-Péage do Mende, obsadil desáté místo a stejná pozice mu patří i celkově.

Vítězem se poprvé při svém premiérovém startu v závodu stal Španěl Joaquin Rodriguez z týmu Kaťuša, jenž v závěrečném spurtu dvou jezdců porazil krajana Alberta Contadora. Na stupně vítězů se probojoval i Kazach Alexander Vinokurov.

Vedení v průběžném pořadí udržel Andy Schleck z Lucemburska, dnes pátý závodník v cíli, ale ztratil na Contadora deset sekund náskoku, z něhož mu zbylo 31 sekund. Kreuziger zaostal za vítězem o 15 sekund a na Schlecka ztrácí 5 minut a 16 sekund.

„Dneska se jelo hlavně na začátku úplně šíleně. První hodinu jsme měli průměr 49 km/h, a to tam byl desetikilometrový kopec. Takže jsem zrychloval postupně, aby to se mnou na konci neseklo,“ napsal na svých internetových stránkách Kreuziger, že nechtěl přepálit tempo.

Contadorův oblíbený kopec Cílový kopec totiž dobře znal z letošního závodu Paříž–Nice. „Říkal jsem, že je to dojezd jako šitý na míru pro Contadora s Rodriguezem, a měl jsem pravdu,“ uvedl. „A ztráta nakonec vůbec nebyla velká, pět vteřin na Andyho (Schlecka), to není nic,“ dodal český jezdec Liquigasu.

Contador dokázal, že včerejší stoupání mu sedí. Na stejném kopci zvítězil v roce 2007 při závodu Paříž–Nice. „Je to pravda, ten kopec miluju. Dnes jsem cítil, že tady mohu něco získat. Byl to pro mě důležitý den,“ řekl Contador. Závodníci museli zdolat celkem pět stoupání střední náročnosti včetně toho závěrečného do sedla La Croix Neuve, avšak také prudké sjezdy.

Dvojnásobný vítěz Tour Contador nastoupil ve vedoucí skupince v posledním stoupání, které mělo sklon přes deset stupňů, na což zareagoval pouze Rodriguez. Schleck s Vinokurovem zůstali pozadu. „Ve finále jsme to s Andym úplně nezvládli,“ prohlásil v cíli Vinokurov. „Ale určitě to pro nás do dalších etap v horách bude dobré,“ dodal.

Schleck označil Contadorův nástup kilometr před cílem za „velmi inteligentní“.

„Ale rozhodně to nebude mít vliv na mou morálku nebo psychiku,“ uvedl Lucemburčan.

Autor: