Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kritik porazil šéfy politických vězňů

Česko

Spory sužovaná Konfederace politických vězňů řešila kritiku vylučováním členů. Soud nyní rozhodl, že se vedení občanského sdružení neřídilo vlastními stanovami.

Vedení Konfederace politických vězňů nemá právo ze svých řad vyhazovat odpůrce. Nedávno o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 2, když zrušil loňské vyloučení pětaosmdesátiletého Josefa Hejtmánka, plukovníka letectva ve výslužbě a jednoho z nejtvrdších kritiků šéfky konfederace Naděždy Kavalírové.

Vedení konfederace se proti verdiktu může ještě odvolat k pražskému městskému soudu, jestli tak učiní však ještě není jasné. „Zatím se k tomu nebudu vyjadřovat. Ještě jsem rozsudek neviděla, až ho uvidím, budu tuto záležitost řešit,“ řekla LN Kavalírová. Advokát konfederace Josef Václav Martinek sice připustil, že rozsudek padl, komentovat jej ale nechtěl s tím, že k soudu šel místo něj koncipient a ještě nemá „písemné vyhotovení v rukou“.

Hejtmánek naopak poté, co soud potvrdil, že je i nadále členem vedení konfederace, neskrýval radost: „Jsem velmi rád, že mi soud vyhověl.“ Rozvratnická činnost Konfederací politických vězňů zmítají již dlouho tvrdé spory. Vedení občanského sdružení se loni v květnu rozhodlo vyřešit je jednou provždy. Na zasedání rady konfederace, což je vrcholný orgán sdružení tvořený jednotlivými šéfy lokálních poboček, proto tehdy padlo rozhodnutí vyloučit dva nejodbojnější kritiky vedení - Josefa Hejtmánka a Františka Přesličku - za „rozvratnickou činnost“, tedy za kritiku poměrů v organizaci.

Oba - předseda českolipské pobočky Hejtmánek a šéf přerovské pobočky Přeslička - byli formálně vyloučení jen z rady konfederace. Kavalírová a další členové vedení ovšem své rozhodnutí veřejně prezentovali jako vyloučení z celé konfederace. To ostatně potvrzuje i Přeslička. „Nebyl jsem si schopen koupit ani členské známky,“ vzpomíná. Vyloučením se pak navíc nezabývala ani smírčí komise sdružení, a Hejtmánek s Přesličkou se proto obrátili na soud. „Nezbyla nám jiná možnost,“ vysvětluje Hejtmánek.

Usoudu argumentoval tím, že stanovy radě konfederace vylučování členů nepovolují, a soud mu dal za pravdu. „Rozhodl, že usnesení rady konfederace bylo zcela nezákonné, protože nebylo v souladu se stanovami. Rada konfederace nemá právo vyloučit ani člena konfederace, ani člena rady konfederace. To mohou jen jednotlivé pobočky, a ty nic takového neučinily,“ vysvětlil LN Hejtmánkův advokát Petr Kočí.

Exekuce kvůli slevě na vlak Hejtmánek s konfederací bojuje na všech frontách. Na podzim například dosáhl toho, že soud uvalil na konfederaci exekuci. Vedení sdružení mu totiž odmítlo prodloužit slevovou kartu na vlak a on se kvůli tomu obrátil na soud, který nařídil, aby písecký exekutor Svatopluk Pazderka vymohl z konfederace 1582 korun. Definitivní rozhodnutí v této věci ovšem podle advokáta Martinka ještě nepadlo. Sám Hejtmánek bere odebrání karty jako snahu o paralyzaci své pobočky: „Jako důchodce a bývalý politický vězeň nemám tolik peněz, abych mohl jezdit na akce konfederace.“ Z přítele se stal nepřítel Přeslička s Hejtmánkem Kavalírové vyčítají hlavně to, že postupuje diktátorsky a šikanuje své odpůrce. „Chová se jako rudá carevna,“ míní Hejtmánek. Kritizují ji ale i za její život před listopadem 1989. Vadí jim třeba to, že za normalizace pracovala 18 let na ministerstvu sociálních věcí. Server iDnes navíc nedávno zveřejnil dotazník z roku 1978, do kterého Kavalírová napsala, že je členkou Svazu československo-sovětského přátelství. To všechno Kavalírová v minulosti odmítla a dodala, že na ministerstvo ji vzali jen kvůli tomu, že zamlčela své věznění.

Na otázku, jestli si dovede představit, že možná bude muset spolupracovat s Hejtmánkem ve vedení konfederace, Kavalírová přímo neodpověděla: „Je mi osobně neskonale líto, že k takové situaci došlo. Pan Hejtmánek sem léta letoucí jezdil jako přítel a byl také tak přijímán. Najednou se ale radikálně změnila situace, protože podlehl nějakým jiným výkladům, a jeho reakce jsou dnes pro mne nepochopitelné - z přítele se stal nepřítel.“

Hejtmánkův případ je vůbec první podobný, který stihl soud projednat. Již v listopadu ovšem Obvodní soud pro Prahu 2 otevřel Přesličkův spor s konfederací a verdikt by měl padnout v únoru.

Rada konfederace nemá právo vyloučit ani člena konfederace, ani člena rady konfederace. To mohou jen jednotlivé pobočky, a ty nic takového neučinily.

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...