Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Kritika, hádky, nakonec souhlas

Česko

Nová Evropská komise může konečně začít fungovat. Podpořila ji jen polovina českých europoslanců

ŠTRASBURK/PRAHA Kdyby se o eurokomisařích rozhodovalo jednotlivě, všichni by určitě neprošli. Již po slyšeních v půlce ledna bylo jasné, kteří kandidáti představují pro některé europoslance slabé články nového Barrosova týmu.

Nepřesvědčivý výkon podal Litevec Algirdas Šemeta, stejně jako neuspokojily některé odpovědi Fina Olliho Rehna. Mnohé ohledně svých údajných protirómských výroků musel vysvětlovat Slovák Maroš Šefčovič. Bulhaři museli nakonec po nátlaku svou kandidátku Rumjanu Želevovou dokonce odvolat a místo ní do komise poslat Kristalinu Georgievovou.

Právě kvůli změně v bulharské nominaci se nová Evropská komise neschvalovala již 26. ledna, jak bylo původně plánováno, ale teprve včera. A jak výsledky hlasování potvrdily, zdaleka ne všichni europoslanci s Barrosovým výběrem souhlasí. Rozdělení byli i čeští zástupci ve sněmu. Zatímco nejsilnější blok z ODS, který tvoří devět členů, se hlasování zdržel, oba lidovci i sedm sociálních demokratů bylo pro. Komunisté se pak rozdělili na dva tábory - Miloslav Ransdorf a Jaromír Kohlíček hlasovali proti a Vladimír Remek a Jiří Maštálka „evropskou vládu“ podpořili.

Celkově novou komisi podpořilo 488 europoslanců z celkových 736, proti jich hlasovalo 137, zdrželo se 72 zákonodárců a 39 se jich hlasování vůbec nezúčastnilo.

Europoslanci z ODS měli největší problémy například s kandidáty na post eurokomisaře pro zaměstnanost a sociální věci (László Andor), pro vnitřní záležitosti (Cecilia Malmströmová) a pro průmysl a podnikání (Antonio Tajani). Asi nejvíce výhrad od členů všech politických skupin (zejména kvůli jejím nedostatečným znalostem a zkušenostem) se však sneslo na novou šéfku evropské diplomacie Catherine Ashtonovou, která zastává rovněž funkci místopředsedkyně komise. „Catherine Ashtonová, vysoká představitelka EU pro zahraniční politiku, je ukázkovým příkladem člověka, který nemá v Evropské komisi co dělat,“ nechal se slyšet místopředseda skupiny Evropských konzervativců a reformistů Jan Zahradil (ODS).

Naopak čeští lidovci v europarlamentu byli s komisí nadmíru spokojeni. „Je to komise podle mého gusta, v níž se zkušenost a prověřená zdatnost matadorů snoubí s nadšením a myšlenkovou svěžestí nováčků,“ prohlásil europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL).

V Evropském parlamentu, který tentokrát zasedal ve Štrasburku, panovala před hlasováním vyhrocená atmosféra a bylo to znát i na prohlášeních některých přítomných. „Můžeš prosím tě držet hubu,“ okřikl například šéf zelených Daniel Cohn-Bendit jednoho ze svých kolegů. Po hlasování, kde on sám byl proti, pak uvedl: „Nová Barrosova komise byla schválena koalicí pokrytců. Nejdřív komisi kritizovali a poté hlasovali pro.“ Britský euroskeptik Nigel Farage zašel ještě dál. „Evropa se rozpadne a čím dříve to bude, tím lépe,“ prohlásil během rozmluvy.

Češi na podzim při rozdělování postů získali prestižní portfolio rozšíření a sousedské politiky, které zastává Štefan Füle. Ten byl sice některými europoslanci kritizován kvůli své komunistické minulosti, během slyšení si však zákonodárce získal svými znalostmi. Díky schválení může začít nová komise konečně normálně fungovat. Například Füleho program pro příští dny tak začíná být nabitý. „Zůstávám ve Štrasburku, kde budu zítra odpoledne na plénu informovat o aktuální situaci na Ukrajině,“ uvedl pro LN Füle. „První cestu plánuji na konec příštího týdne a zavede mě na západní Balkán,“ dodal.

***

„Catherine Ashtonová je ukázkovým příkladem člověka, který nemá v Evropské komisi co dělat,“ prohlásil Jan Zahradil (ODS)

„Evropa se rozpadne a čím dříve to bude, tím lépe,“ uvedl britský euroskeptik Nigel Farage

Autor: