Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Kritizoval ODS. A nelíbí se mu radar

Česko

Ondřej Liška válčil s bývalým vedením Strany zelených. Byl i poradcem v Evropském parlamentu

PRAHA Nynější kandidát na ministra školství vstoupil významně do politiky už v šestadvaceti letech. Tehdy byl zvolen místopředsedou Strany zelených, na post však po pouhém roce rezignoval.

V roce 2004 se totiž on a Dalibor Stráský (pozdější předseda republikové rady strany, který ovšem také nedávno rezignoval) dostali do sporu s tehdejším vedením strany, které představovali Jan Beránek a Jakub Patočka.

Liška se Stráským tehdy obvinili vedení zelených ze sklonu „k uzavřenosti a sektářství“. Podle Lišky navíc pouštěli Patočka s Beránkem do médií účelové a zkreslené informace ohledně jeho zaměstnaneckého poměru v Evropském parlamentu. Rovněž po něm chtěli, aby část svého soukromého platu odevzdával do stranické pokladny.

V předsednictvu SZ se Liška objevil podruhé v roce 2006, po sesazení Beránka a Patočky a nástupu Martina Bursíka do čela strany.

Dnes třicetiletý Liška vystudoval politologii a religionistiku na Masarykově univerzitě v Brně. Do Strany zelených vstoupil v roce 2002. Předtím byl členem hnutí Mládež pro interkulturní porozumění. V Evropském parlamentu byl Liška v letech 2004 až 2006 jako poradce skupiny zelených pro regionální rozvoj a evropské strukturální fondy.

Pravděpodobný budoucí ministr školství má zkušenosti i s komunální politikou, v letech 2003-2005 byl brněnským zastupitelem. Dlouhodobě se také angažuje v občanskoprávních záležitostech - v roce 2005 spoluzaložil občanské sdružení Brno věc veřejná.

Ostrá slova dovnitř strany

Ve svém rodném městě je Ondřej Liška známý kritikou brněnské ODS. Před parlamentními volbami v roce 2006 vyzýval na svém blogu občany, aby svůj hlas ODS nedali. S občanskými demokraty přitom dnes zelení vládnou v koalici.

Liška patří dnes k velkým kritikům vládní koalice, ve které možná brzy zasedne jako ministr. „Já jsem velmi kritický k činnosti našich koaličních partnerů, ať už je to otázka radaru nebo evropská politika, kterou prosazují určití ministři,“ řekl v rozhovoru pro iDNES minulý týden. Kritický je ale i dovnitř vlastní strany. „Zelení nezvládají komunikovat své úspěchy s veřejností, aby byly zřejmé,“ řekl ve stejném rozhovoru. Výstavbu radaru na českém území by Liška spíše nepodpořil.

***

Liškovy výroky

„Dneska bych nenašel důvod hlasovat pro radar. Našel bych několik zásadních důvodů hlasovat proti.“

(iDNES.cz, listopad 2007)

„My jsme strana odpovědná. My jsme strana odpovědná a nedokážeme i přes váš smích hlasovat s lehkým srdcem proti dohodě, k níž jsme se zavázali.“

(k návrhu KSČM o změně ústavy a referendu, 2007)

„Nezbude než je brzy poslat k šípku, k vodě nebo na houby. A bez násilí. Stačí jeden volební lístek.“

(O lidech z brněnské ODS, 2006)

„Jejich totalitární požadavek je v zásadním rozporu s elementárními principy plurality a demokracie. Za projevené názory a obavy o svou stranu trestat nelze!“

(O bývalému vedení SZ, 2004)

Autor: