Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kritizovaná ředitelka skončí. 'Je to ale šikana naruby,' tvrdí

Česko

  10:27
PRAHA/LITOMĚŘICE - Studenti a rodiče protestující proti ředitelce litoměřického Gymnázia Josefa Jungmana uspěli. Eva Bulasová ke 30. září ve funkci skončí, podle svých slov už nemá sílu dále odolávat tlaku, který je na ni vyvíjen.

Ředitelka gymnázia Eva Bulasová foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

“Vzhledem k dlouhodobému psychickému nátlaku a mým zdravotním problémům jsem se rozhodla na funkci rezignovat a odejít,“ potvrdila své rozhodnutí serveru Lidovky.cz. Ředitelka ještě ve čtvrtek iniciovala schůzku se zástupci radních.

ČTĚTE VÍCE O PŘÍPADU

I když nakonec odejde, odmítá nátlakové chování školských odborů a studentů s rodiči. “Do budoucna z toho ještě bude určitě námět k diskuzi o tom, jak je možné provádět šikanu naruby,“ uvedla.

Svým rozhodnutím Bulasová značně ulehčila pozici Ústeckého kraje, který o jejím odvolání v minulých dnech intenzivně jednal. “Je pravděpodobné, že skončí. Jsme blízko dohodě,“ sdělil serveru Lidovky.cz radní pro školství Petr Jakubec. To ještě netušil, že ředitelka odejde dobrovolně.

Odchod nestačí

Odpůrcům Bulasové však pouhý odchod nestačí. Požadují také, aby se vrátili dva učitelé, kteří podle nich byli nezákonně vyhozeni. I v pátek se jich proto v parku poblíž školy sešlo několik desítek, aby o situaci diskutovali. Návrat učitelů však podle Jakubce bude složitý. “Pro ty učitele není práce kvůli úbytku žáků, navíc takové rozhodnutí může učinit pouze vedení organizace,“ vysvětlil.

Demonstrující se na protest vybavili transparenty

Protestující se s ředitelkou mají sejít u jednoho stolu v pátek ve 14 hodin. Předpokládají, že jim sama potvrdí svoji rezignaci. Do té doby jí odmítají uvěřit.

Bulasová se podle kritiků zbavovala nepohodlných učitelů, kteří nesouhlasili s jejím stylem vedení školy, především členů odborů. Zmínění učitelé už ředitelku v minulosti několikrát kritizovali za údajně špatné zacházení s nadačním fondem školy a neprůhledné zaměstnávání nových pracovníků a zadávání zakázek. Kvůli zakázce na rekonstrukci podlahy sportovní haly, kterou získala firma, kde pracuje ředitelčin manžel, navíc podali nespokojení učitelé trestní oznámení.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat