Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Křivdy, které nezapadly

Česko

Sportovní příkoří – V dlouhé historii se na hřištích udála řada „neodpustitelných“ omylů

PRAHA Diego Maradona, který nedávno v Londýně kápl božskou, překročil svůj stín. Přiznal se, potažmo poprosil za odpuštění. Po více než jedenadvaceti letech.

Co jej k tomu vedlo?

„Maradona je silně věřící a kdo ví, co celé ty roky prožíval. Třeba mu pánbůh neustále připomínal – Diego, to nebylo zrovna správné,“ hledá vysvětlení psycholog Jeroným Klimeš. „Když budete mít doma předmět od milované ženy, bude vám neustále připomínat vaši lásku. Ale půjde-li o kradenou věc, bude připomínkou vašeho selhání,“ nachází přirovnání.

Maradona ve čtvrtfinále MS 1986 svou „boží ruku“ částečně smazal druhou brankou v síti Anglie, která byla mnohem později vyhlášena gólem století.

Co se ale dělo v duších Angličanů, kteří tehdy balili kufry?

„Vždycky záleží, jak fatální chyba rozhodčího je. Tu při Maradonově prvním gólu by leckdo za fatální označil. Angličtí hráči se tím mohli užírat, mohla to být křižovatka vedoucí k jejich nespokojenosti v životě. Jenže oni už na hřišti něco zažili, také množství podobných křivd, takže to podle mě přebolelo. Důležité je umět odpouštět, nicméně zadostiučinění nyní cítit mohli. Čím častěji na to od té doby mysleli, tím silnější pocit zadostiučinění nyní měli,“ říká psycholog.

Známých sportovních křivd je však celá řada, a těžko čekat, jestli někdy dojde na omluvy.

Na OH v Sydney v roce 2000 vyhrál desetiboj Estonec Erki Nool. V hodu diskem se však dopustil třetího přešlapu, což signalizoval červený praporek rozhodčího – v takovém případě by se Nool hluboko propadl a zlato by bral Roman Šebrle. Jiní rozhodčí však pro jistotu pokus změřili a ten hlavní přitom omylem zvedl praporek bílý, což se ukázalo jako rozhodující. Protesty české a britské výpravy byly marné.

„Já byl na tribuně, ale Dvořka, Roman i Jirka Ryba stáli u toho a přešlap viděli. Byla to křivda,“ vzpomíná tehdejší kouč českých vícebojařů Zdeněk Váňa. Šebrle se vůči této nespravedlnosti výrazně neohradil. „Byl šťastný za stříbro. Ale silný je i v tom, že za čtyři roky zlato vybojoval,“ má jasno Váňa.

„V psychologii se tomu říká pyramidová motivační struktura. Když pyramida stojí na základní ploše, je to pozitivní. Když na špici, celkově se to zhroutí. Šebrle je evidentně první případ, šel za svým cílem,“ přibližuje Jeroným Klimeš.

Podle psychologa by bylo ideální, kdyby křivda vyburcovala mužstvo či jednotlivce k lepšímu výkonu či většímu úsilí. Jako Šebrleho.

„Křivda dokáže nakopnout – tedy pokud na to ještě zbývá čas. Ale co jsem ve sportu zažil já, tak po křivdě je člověk většinou rudý vzteky,“ usmívá se Klimeš.

***

Spory, které budí emoce i po letech

Bitka s Kanadou

Ve čtvrtfinále MS v roce 1997 Kanaďané neunesli porážku a vyprovokovali bitku. IIHF ale potrestala i české hráče, kteří se neprali, a ti pak nemohli nastoupit v semifinále. Ostrá rivalita trvá dodnes.

Olympijský přehmat

„Neporazitelný“ Američan Roy Jones junior v boxerském finále na olympiádě v Soulu 1988 na údery jasně porazil Si-Hun Parka 86:32. Přesto rozhodčí vyhlásili vítězem domácího Korejce v poměru 3:2. Sportovní nenávist mezi oběma národy neutichla do dnešních dnů.

Fotbalové bolesti Nešťastník Blanc V semifinále MS 1998 se francouzský obránce Laurent Blanc ohnal po krku Chorvata Biliče. Ten sehrál teatrální pád, při němž se ale držel za čelo. Po vyloučení přišel Blanc o oslavy finálového triumfu. Brutální Schumacher Německý brankář na MS 1982 brutálně sestřelil Francouze Battistona, kterému zle pohmoždil krční páteř. Rozhodčí neodpískal ani faul. Postupový dárek pro Italy Smyšlená penalta v páté minutě nastavení osmifinále MS 2006 darovala Italům postup. „To je vtip?“ ptali se naštvaní Australané.

Maradonova „boží ruka“ zasahuje

Gól rukou, který sám Maradona označil po čtvrtfinále MS 1986 s Anglií za „boží ruku“, se stal synonymem pro sportovní křivdu. Sudí nefér hru přehlédl. V utkání „vstřelil“ Maradona dva góly, Argentina zvítězila 2:1 a vyhrála celé MS.

Omyl sudího poslal Československo domů

Německý útočník Schäffer (v bílém) naremploval ve vzduchu brankáře Dolejšího, jenž dopadl s míčem před brankovou čáru. Sudí Ellis ale odpískal gól. Zápas ve skupině na MS 1958 skončil 2:2 a Československo kvůli „ztracenému“ bodu nepostoupilo do čtvrtfinále.

Znechucený král Tour de France Maurice Garin vyhrál první ročník Tour de France, ale po triumfu i v roce 1904 byl dodatečně vyloučen, protože se prý v noci nechal táhnout autem. Další podobně nařčení jezdci zůstali nepotrestáni.

„Přešlap“, jenž stál Šebrleho zlato

Estonec Erki Nool na OH v Sydney 2000 dvakrát hodil disk mimo výseč a ve třetím pokusu mu rozhodčí odmávali přešlap, což by ho vyřadilo ze hry o zlato. Po protestu estonské výpravy se ale pokus započítával, kontraprotesty jury zamítla. Nool bral zlato, na Šebrleho zbylo stříbro.

Fraška pod dohledem diktátora Mussoliniho

Fotbalisté Československa v čele s Pláničkou postoupili na MS v roce 1934 v Itálii až do finále. V duelu s domácími vedli 1:0 gólem Antonína Puče, pak se ale za tichého souhlasu rozhodčího Eklinda ze Švédska stali obětí brutální hry Italů a prohráli 1:2. „Naši byli rovnocenní v umu footballovém, Eklind ale dopustil, že se stali mučedníky,“ napsaly Národní listy.

Tragické léto kanadské plavkyně

Omyl zapisovatele připravil synchronizovanou plavkyni Sylvii Frechettovou o zlatou medaili na olympijských hrách v Barceloně 1992. Místo 9,7 totiž zapisovatel zapsal do počítače 8,7, a Kanaďanka skončila druhá. Týden před olympiádou navíc Frechettové přítel spáchal sebevraždu, když se otrávil výfukovými plyny.

Schumacher okradl Hilla o titul

Před posledním závodem sezony F1 v roce 1994 vedl Michael Schumacher před Damonem Hillem o pouhý bod. V Adelaide ale v závodě vedoucí Schumacher narazil do zdi. S porouchaným vozem se vrátil na trať, a když ho chtěl Brit předjet, tak do něj narazil. Němec tak získal svůj premiérový titul.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!