Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Krize britské hypoteční banky končí znárodněním

Česko

LONDÝN Britská vláda dnes navrhla zákon, který jí poskytne pravomoci pro znárodnění bank. Cílem návrhu ministra Alistaira Darlinga je připravit půdu pro znárodnění krachující hypoteční banky Northern Rock. Vláda v neděli rozhodla, že Northern Rock dočasně převede pod státní kontrolu. Tomuto kroku dala přednost před dvěma nabídkami na převzetí banky - od společnosti Virgin Group miliardáře Richarda Bransona a týmu manažerů banky.

„Cílem nové legislativy je udržet stabilitu britského finančního systému v situaci, kdy je podle ministerstva financí tato stabilita závažně ohrožována,“ uvádí se v návrhu zákona. Záměrem také je poskytnout ochranu veřejným zdrojům v situaci, kdy stát bance zajistil finanční pomoc. Northern Rock je největší britskou obětí hypoteční krize v USA. Vláda už na podporu banky vynaložila zhruba 25 miliard liber (asi 843 miliard Kč). Znárodnění Northern Rock je první velký případ převodu firmy do státních rukou v Británii od 70. let.

Zásah vlády kritizuje britský tisk, opozice i akcionáři banky. Ti si stěžují, že vláda jim chce konfiskovat majetek bez dostatečné kompenzace, a chystají žaloby. Northern Rock má zhruba 180 000 akcionářů. Drobní investoři, kteří drží asi čtvrtinu akcií banky, rovněž pohrozili žalobami a tvrdí, že jejich vlastnictví bylo zkonfiskováno. „Nebudeme akceptovat převod této společnosti na třetí stranu po dočasném znárodnění, z něhož bude mít tato třetí strana podstatný zisk,“ řekl Roger Lawson z britského Sdružení akcionářů.

Krizí zmítanou hypoteční banku musela už loni na podzim podpořit britská centrální banka, což mezi lidmi vyvolalo takovou paniku, že Northern Rock vzali útokem a začali hromadně vybírat vklady. Británie tak musela od roku 1866 poprvé řešit takzvaný „run“ na banku. Problémy Northern Rock přispěly k výraznému poklesu preferencí vlády premiéra Gordona Browna.

***

Pád hypoteční banky Northern Rock

Northern Rock je největší britskou obětí hypoteční krize v USA. Vláda už na podporu banky vynaložila zhruba 25 miliard liber (asi 843 miliard korun). Kompenzaci pro akcionáře určí nezávislý odhadce. Banka však bude oceněna tak, jako kdyby žádnou vládní podporu nedostala. To naznačuje, že kompenzace akcionářů bude jen minimální.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!