Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Krize bude, jen klid :)

Česko

FENOMÉN 2009

Ochutnat, jaký bude rok 2009, mohli lidé v České republice již v posledním čtvrtletí letošního roku. To se totiž v Česku začala pomalu projevovat světová krize. Ta bude z větší části řídit i rok 2009 a projeví se nejen ve zpomalení domácí ekonomiky, ale i ve vyšší nezaměstnanosti a nižším, nebo dokonce žádným růstem reálných platů.

V následujícím roce bude svět i nadále bojovat s rozvíjející se krizí, která se postupně přelévá z finančních trhů do jednotlivých odvětví. Národní ekonomiky zejména rozvinutých států se ocitají v útlumu, některé se dokonce již letos propadly do recese. Nižší růst ekonomiky jednotlivých zemí znamená i pokles poptávky po zboží a službách. A to je špatnou zprávou pro Česko, zejména když se v recesi ocitl jeho největší zahraniční odběratel – Německo.

Na vlastní kůži začali pociťovat propad poptávky zahraničních odběratelů čeští zaměstnanci již letos, kdy řada domácích firem ohlásila propouštění. Plně na ně však dopadne právě až v roce 2009. Mnoho zaměstnanců, kteří dostali výpověď již na konci roku 2008, totiž své podniky opustí až v prvním čtvrtletí roku následujícího.

To se přirozeně projeví ve vyšší míře nezaměstnanosti. Ta v letošním třetím čtvrtletí podle Českého statistického úřadu činila 4,3 procenta, a bez práce tak bylo necelých 225 tisíc lidí. Za celý rok 2008 by se ale nezaměstnanost měla podle analytiků vyšplhat zhruba na 5,5 procenta. V příštím roce by to již mělo, zhruba o dvě procenta více. I to je však výrazně méně než v roce 2003, kdy nezaměstnanost po několik měsíců překračovala 10 procent.

Vyšší nezaměstnanost a stále sílící obavy z prohlubujících se dopadů světové finanční krize by společně měly brzdit růst platů. Lidé i odboroví předáci by si totiž již mohli uvědomit, že ztratit práci se stalo reálnou možností. I proto jsou alespoň některá odborová sdružení vstřícnější k vyjednávání a mírní své požadavky na růst platů.

Příkladem takového přístupu by mohla být například mladoboleslavská Škodovka. Škoda Auto se sice zbavila svých agenturních pracovníků, ale nesnižovala počet kmenových zaměstnanců. Ti na oplátku přijali nejen několik odstávek, ale na prvních šest měsíců příštího roku i čtyřdenní pracovní týden s náhradou 75 procent průměrné mzdy za pátý, nepracovní den.

Podobné problémy má například i pražský dopravní podnik a České aerolinie. Oba podniky navrhly otevřít jednání o mzdách, které by chtěly pro příští rok zmrazit, nebo dokonce snížit. Zatímco odboráři dopravního podniku jsou ochotni jednání znovu otevřít, pracovníci letecké společnosti tuto možnost odmítli.

S návrhem na zmrazení platů do dubna a pozdější vyjednávání o jejich případném navýšení neuspěl ani Svaz podnikatelů ve stavebnictví. Jejich partner Odborový svaz Stavba vypověděl dohodu o sociálním dialogu, a do vyjednávání tak bude muset vstoupit zprostředkovatel z ministerstva práce a sociálních věcí. Tvrdě se k jakémukoli snižování příjmu staví i dopravní odbory, které na leden dokonce plánují stávku. Nelíbí se jim záměr ministerstva financí zrušit daňové zvýhodnění zaměstnaneckých výhod. K boji o zachování nezdaněných stravenek, režijních jízdenek a odborářských příspěvků se prý mají přidat i odbory z ostatních odvětví.

Tyto postoje naznačují, že odbory nechtějí házet flintu do žita. Mnohé budou zřejmě chtít v příštím roce nahradit letošní vysokou inflaci, která činila 6,5 procenta. Navíc tlak vyššího počtu nezaměstnaných bude tlumit fakt, že silné poválečné ročníky budou odcházet do důchodu a nahrazovat je budou mnohem slabší ročníky z konce osmdesátých let.

Navzdory krizi tak platy českých zaměstnanců zřejmě porostou i v příštím roce. Hrubé mzdy by mohly v průměru nominálně vzrůst zhruba o pět procent. Díky nižší inflaci, která by se měla dostat zhruba na 2 procenta, by tak měly růst i reálné mzdy. I když významně vyšší platy české zaměstnance nečekají, bude se jim zřejmě dařit lépe než jejich kolegům v západní Evropě. Životní úroveň zemí eurozóny bude Česko i nadále dohánět. Nebude to sice již mílovými kroky, ale v dobách světové krize buďme rádi i za metrové. Mohlo by se nám totiž dařit mnohem hůř. Stačí se jen podívat třeba na nedaleké Maďarsko.

***

Navzdory krizi tak platy českých zaměstnanců zřejmě porostou i v příštím roce. Hrubé mzdy by mohly v průměru nominálně vzrůst zhruba o pět procent. Díky nižší inflaci by tak mohly růst i reálné mzdy.

Autor: