Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Do konce července začneme vyplácet pět tisíc na dítě, slíbil ministr Jurečka

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka /KDU-ČSL/ na CNN Prima News foto: Partie na CNN Prima News

Ministr práce a sociálních věcí přislíbil, že do konce července začne vláda vyplácet pětitisícový příspěvek na dítě. Řekl to v debatě Jak z krize na CNN Prima News. Opozice však vládu kritizuje za to, že podle ní nedělá dost. Vláda musí snížit cenu pohonných hmot, potravin, opáčil šéf poslanců SPD Radim Fiala.
  21:58aktualizováno  23:04

Česko čelí v posledních měsících extrémnímu zdražování a krize je na obzoru. „Snažíme se dělat odpovědné a rozumné kroky,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka úvodem debaty Jak z krize na CNN Prima News. Jedním z nich je příspěvek rodinám 5 tisíc korun na dítě.

Na tom vláda pracuje jíž týdny a opozice ji kritizuje, že proces trvá příliš dlouho. Podle Jurečky ještě museli dopracovat některé legislativně technické záležitosti. „Očekávám, že od 14. června se tím bude zabývat Sněmovna, do konce července začne vyplácení,“ slíbil ministr.

Lidem radí, aby sami hledali cesty k tomu, jak rozumně vytvořit úspory v domácnostech. Měli by podle něj přistupovat odpovědně například k energiím doma.

„Já lidem radím, aby neztráceli naději,“ řekla v debatě šéfka poslanců ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová. Ztrácí ji, chodí mi stovky zpráv denně, dodala. Cestu v omezení svícení nebo topení nevidí. „Lidé si zvykli na určitou životní úroveň,“ komentovala. Pomoc vlády podle ní není dostatečná.

„Snažíme se pomoc dobře cílit. Nechceme zvyšovat daně, jako to dělá Viktor Orbán v Maďarsku,“ reagoval Jurečka.

Pomoc je účelná i podle ministra dopravy Martina Kupky. Zasáhne totiž nízkopříjmové rodiny, ale i ty se středními příjmy. „Lidé se vydali z peněz a tato pomoc jim nyní opravdu pomůže,“ uvedl.

Šéf poslanců SPD Radim Fiala tvrdí, že vláda nedělá vůbec nic. Lidé podle nich nemohou ke zlepšení krize nijak přispět. To vláda musí snížit ceny pohonných hmot, ceny potravin, dodal. „Lidé budou potřebovat čím dál větší pomoc. Bude další příspěvek před Vánoci, po Vánocích, na dovolenou?“ zeptal se. SPD by podle něj řešila energetickou krizi vystoupením ze Zelené dohody.

Dalším východisko Fiala vidí v odebírání plynu z Ruska. „Budete mít dva svetry, bude zima...chcete sebevraždu České republiky v přímém přenosu?“ argumentoval, proč by podle něj Česko mělo s Ruskem jednat.

Migrační krizi jsme zvládli

Do Česka od počátku války dorazilo na 300 tisíc uprchlíků. Na 50 tisíc z nich již našlo práci. Podle Martina Kupky jsou pro naši zemi přínosem. „Pomáhají české ekonomice, platí daně a nezaměstnanost se nezvýšila,“ řekl. Zvládáme to, vidíme to a vidí to i svět, dodal.

Podle Schillerové patří největší zásluha hejtmanům a hasičům s policisty. Kritizuje vládu a ministerstvo vnitra za to, že má málo informací o počtu uprchlíků a o jejich složení. „My ty informace budeme mít, až přejdou schengenskou hranici, nemůžeme to udělat dřív a neudělal by to nikdo na světě,“ reagoval Kupka.

Radim Fiala tvrdí, že Česká republika byla příliš štědrá v příspěvcích a proto sem přišlo mnoho romských uprchlíků. „Dozvěděli se, kolik tady dáváme peněz, tak je to máme,“ uvedl.

Šéfovi poslanců SPD vadí i to, že Česko na Ukrajinu posílá zbraně. Je přesvědčený, že tím posiluje válku. „Ve válce se bojuje zbraněmi...Akorát byste válku prodloužili do Evropy,“ reagoval na jeho slova Kupka.

Autor: