Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Krize odhalila pravý luxus

Česko

Vybojovat si místo mezi špičkou v bydlení neznamená jen mít nemovitost s velkou cenou ve skvělé lokalitě.

Důležitá je i kvalita detailů.

PRAHA Trh s luxusními rezidenčními nemovitostmi neměl být podle očekávání realitních odborníků finanční krizí vůbec postižen. Lidí ochotných platit za luxus by se přece vždy mělo najít dost. I zde se však projevil rozdíl mezi opravdovou kvalitou a brakem, schovávajícím se za prestižní lokalitou.

Nejluxusnější byty na tuzemském trhu měly vždy dva poznávacími znaky: nacházely se na výborné adrese a jejich hodnota dosahovala minimálně sedmi nul.

Navzdory tomu, že ani nabídka hlavního města není v této oblasti nijak bohatá, krize způsobila, že zájemci mnohem víc než dřív upnuli svou pozornost také ke kvalitě bytů. A ta se jim zdála často nedostačující i u bytů za 50 milionů korun. „Dnes se už může klidně stát, že dva byty v téže ulici budou mít naprosto rozdílnou hodnotu. V jednom může stát metr čtvereční 80 tisíc, ve druhém klidně 150 tisíc korun,“ řekl LN Jaroslav Žižka, vedoucí oddělení prodejů společnosti Svoboda & Williams, která se specializuje na prodej luxusních nemovitostí v Česku. „Slovo luxusní dnes používá téměř každý, ale musíme si uvědomit, že opravdu luxusní nemovitosti tvoří pouze dvě až tři procenta trhu,“ dodal Žižka s tím, že rozdíl spočívá hlavně v tom, jak kvalitně je daná nemovitost zrekonstruována či postavena.

Za luxusní bydlení považují realitní odborníci v Praze jednoznačně Hradčany, Malou Stranu, Staré Město a Josefov. Na trhu s vilami pak dominuje Hanspaulka, Ořechovka a Bubeneč. Ostatní regiony Česka luxusní byty postrádají.

Nekvalitní drahé byty doplácejí na nezájem Nabídka těch nejlepších nemovitostí k bydlení se tak v Praze zmenšila, o to víc je však zajímavá. „Poptávka po luxusním bydlení je vysoká. Máme však problém ji uspokojit, protože na pražském trhu je nabídka opravdu nedostatečná,“ potvrdila LN Iva Nováková, vedoucí oddělení rezidenčních nemovitostí mezinárodní poradenské společnosti King Sturge. Podle ní to potvrzuje i velký zájem o projekt Rezidence Kampa společnosti J&T Real Estate, který v současnosti vzniká v Praze na Malé Straně. Navzdory tomu, že cena za metr čtvereční zde dosahuje až 300 tisíc korun, je už zarezervováno 11 z 25 jednotek.

Většina realitních odborníků se shoduje, že na trhu chybějí právě developeři schopní nabídnout skutečný luxus. Jedním z problémů je financování. Banky neposkytují úvěry ani na mnohem levnější projekty určené pro širokou veřejnost.

Určitou možnost skýtají rekonstrukce stávajících domů v centru Prahy. Podle Novákové jich však bohužel nezbývá moc. „Trh má pořád své mezery,“ uvádí Nováková.

Byty, které byly vyřazeny z řad prvotřídních nemovitostí, dnes doslova zapadají prachem.

Příkladem může být třeba luxusní jednotka v komplexu Myšák Gallery ve Vodičkově ulici. Byt o rozloze 362 metrů čtverečních s krásným výhledem začínal na částce 75 milionů korun. Investor projektu, společnost CEE Property Development Portfolio B. V., však byla podle Mladé Fronty DNES nucena zlevnit toto sídlo kvůli nezájmu o více než dvacet milionů korun. Podle nejmenovaného zdroje LN není o tento byt ani při současné ceně nijak eminentní zájem.

Zájem o ty nejluxusnější rezidenční nemovitosti mají trochu překvapivě spíš soukromé osoby, které hledají vhodné bydlení ke svému životnímu stylu. Investoři zde téměř vůbec nefigurují. Podle Jaroslava Žižky nejsou tyto nemovitosti vhodné ani k pronájmu, který by byl příliš vysoký. „I cena pronájmu má svůj strop a zájemci by se to nevyplatilo,“ dodal Žižka.

O byty dnes stojí víc Češi Zatímco ještě před dvěma lety si trh s luxusními byty rozdělovali rovným dílem Češi i cizinci, dnes ho ovládají především občané České republiky. Například polovina bytů v projektu Rezidence Kampa byla prodána z 95 procent právě jim. Ze zahraničí se na tomto trhu výrazněji projevují Slováci, zájemci z jiných zemí jsou spíš sporadičtí. „I těch několik cizinců zde má nějakou vazbu. Pracují zde, nebo jsou ze smíšeného páru,“ doplnil Žižka. Během finanční krize se totiž cizinci raději poohlédli po bytě ve svém nejbližším okolí, stejně jako bohatí Češi.

Autor: