Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Krize vyvolává přízrak 30. let

Česko

Druhá velká krize? - Propad ekonomiky by mohl být horší, než se dosud soudilo

Stav globální ekonomiky se může zhoršit natolik, že problémy budou nakonec větší, než byly v době velké hospodářské krize, řekl Paul Volcker, bývalý šéf americké centrální banky.

PRAHA Vlády po celém světě investují miliardy dolarů do „záchranných balíčků“, které mají omezit dopady globální ekonomické recese na jednotlivé národní ekonomiky. Přesto však stále častěji vyvstává strašák opakování velké hospodářské krize, po které se ocitla světová ekonomika v rozvalinách.

Obavu z krize výstižně charakterizuje prudký nárůst spojení „global financial crisis“ (neboli celosvětová finanční krize) ve vyhledávači Google. V současnosti vyhledávač pro dané spojení nachází téměř 36 milionů stránek. Na počátku loňského roku přitom stejný vyhledávač uváděl jen 1500 výskytů a rok předtím jen 450 výskytů.

Obavy z ekonomické krize, resp. z opakování velké hospodářské krize, podporují svými výroky zejména ekonomičtí experti, zatímco politici se naopak snaží strach mírnit. Posledním důkazem rychle rostoucího strachu z dosud nevídaného hospodářského propadu jsou výroky amerických finančníků a poradců prezidenta Baracka Obamy.

Stav globální ekonomiky se může zhoršit natolik, že problémy budou nakonec větší, než byly v době velké hospodářské krize. Řekl to koncem minulého týdne bývalý šéf americké centrální banky (Fed) Paul Volcker. „Nevzpomínám si na žádné období, ani během velké hospodářské krize, kdy by šlo všechno tak rychle dolů a tak jednotně po celém světě,“ řekl Volcker.

Podpořil ho i známý finančník George Soros, který již delší dobu popisuje stávající recesi jako „nejhorší finanční krizi od konce 2. světové války“, Soros prohlásil, že světový finanční systém se v současnosti rozpadá podobně, jako se na počátku 90. let minulého století rozpadl Sovětský svaz. Podle Sorose může současná recese vyústit v hlubší krizi, než byla ve 30. letech minulého století v důsledku současného vyššího objemu špatných úvěrů vůči hrubému domácímu produktu. „V roce 1929 činil poměr špatných úvěrů na HDP 160 procent a do roku 1932 tento podíl vzrostl na 260 procent, v roce 2008 byl ale tento poměr 365 procent a očekává se růst na 500 procent,“ zdůraznil Soros.

Odpůrci srovnávání současné recese s krizí ve 30. letech, mezi něž se řadí např. americký prezident Barack Obama či jeho český protějšek Václav Klaus, poukazují na jiné údaje. Zatímco ve 30. letech ekonomiky klesaly v řádech desítek procent a stejně rostla i nezaměstnanost, současná recese je mnohem „mělčí“.

***

Mezinárodní obchod klesl o polovinu

Krize ve třicátých letech minulého století postupně zasáhla většinu zemí světa. Mezinárodní obchod v té době poklesl o polovinu až dvě třetiny - a to působilo potíže zejména otevřeným ekonomikám závislým na vývozu. K těm patřilo i Československo, které jako většina zemí přijalo protekcionistická opatření. Ceny zemědělských výrobků se propadly zhruba o 60 procent.

Nezaměstnanost rychle rostla Během krize prudce stoupla nezaměstnanost po celém světě. V USA byla v roce 1929 míra nezaměstnanosti3%. O čtyři roky později dosáhla 25%. Stovky Američanů denně dokonce žádaly o práci v Sovětském svazu. V Československu se tehdejší počet nezaměstnaných odhaduje na zhruba jeden milion.

K moci se dostali populisté Neutěšené sociální podmínky způsobené světovou krizí daly po celém světě velký prostor pro růst radikálních postojů. Mnoho lidí tehdejší krizi považovalo za důkaz, že kapitalismus se neosvědčil a že mnohem příhodnější je plánovaná ekonomika. Nespokojenosti lidu využívala extrémní levice i pravice. K moci se dostal mimo jiné Adolf Hitler. A)

Vývoj indexu Dow Jones Industrial Average (DJIA) od velké hospodářské krize po současnost

(logaritmické měřítko)

D) 607 - červenec 1974, konec propadu, který následoval po první ropné krizi E) 2639 - říjen 1987, začíná nejrychlejší propad indexu v historii, za dva měsíce klesne na 1842 bodů F) 14 164 - říjen 2007, nová velká krize začíná Dow Jones Industrial Average (DJIA) je jedním z nejznámějších ukazatelů vývoje na americkém akciovém trhu. Počítán je od roku 1896 a skládá se z akcií 30 amerických společností. Složení indexu se postupně měnilo podle vývoje hospodářství.

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...