Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Krize zasáhla i fotbalový Arsenal

Česko

Nepříznivý vývoj realitního trhu ohrožuje developerský projekt na místě bývalého stadionu Highbury

LONDÝN/PRAHA S dopady světové finanční krize, která odstartovala před rokem propadem hypotečních trhů v USA a postupně se přesunula i do Evropy, se překvapivě začíná potýkat i slavný londýnský fotbalový klub Arsenal Londýn.

Příčinou je rozhodnutí klubu vybudovat po přestěhování se ze starého stadionu Highbury na nový Emirates Stadium na místě bývalého hřiště rezidenční čtvrť se 711 byty. Na rozdíl od podobných investičních projektů Arsenal rezignoval na prodej pozemků specializované developerské firmě a pustil se do budování rezidenčního projektu na vlastní pěst. Prodejní cenu bytů stanovil na sumy pohybující se od 250 tisíc liber do 1,5 milionů liber. Celková hodnota developerského projektu měla přesáhnout 300 milionů liber. Výnos měl být využit jednak k refinancování úvěrů požitých na výstavbu Emirates Stadium, a také měl být k dispozici trenérovi Arsenu Wengerovi k nákupu hráčských posil do mužstva, ve kterém působí i kapitán české reprezentace Tomáš Rosický.

Ve svých kalkulacích však vedení Arsenalu nepočítalo s výrazným poklesem cen způsobeným celosvětově se šířící hypoteční krizí. „Když se vedení Arsenalu pouštělo do tohoto realitního projektu, určitě počítalo s vyššími potenciálními výnosy než s těmi, které nakonec mohou získat,“ připustil britský odborník na sportovní marketing Alex Fynn.

Britský realitní trh se propadá Zatímco ceny nemovitostí ve Velké Británii vzrostly v rozmezí let 2002 a 2005 o 79 procent, za poslední rok se propadly o 3,8 procenta a každý měsíc nyní klesají o zhruba 2,5 procenta.

Podle analýzy Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), která sdružuje nejvyspělejší ekonomiky světa, bude propad realitního trhu v Británii dále pokračovat a v letošním roce klesnou ceny o 10 procent.

Nepříznivý vývoj britského realitního trhu výrazně snižuje i obrat, který Arsenal realizuje prostřednictvím developerského projektu. Zatímco v roce 2006 tento obrat dosahoval 23,7 milionu liber, v roce 2007 se propadl na 7,6 milionu liber. Provozní zisk z developerské činnosti Arsenalu klesl z 9,3 milionu liber v roce 2006 na 2,5 milionu liber v loňském roce.

Vedení Arsenalu připisuje meziroční poklesy tomu, že většina záloh na nové byty v lokalitě Highbury Square byla zaplacena již v roce 2006, kdy zájemci složili na účet Arsenalu 10-20 procent z celkové ceny nemovitosti. Zájemci o byty, které vzniknou v místech bývalé jižní tribuny stadionu Highbury, přitom mají doplatit zbytek kupní ceny již koncem tohoto měsíce. Již tři kupující však pod vlivem vývoje na britském realitním trhu odstoupili od smlouvy i za cenu propadnutí jejich zálohy. Arsenal však spoléhá na to, že unikátní lokalita bytů přiměje většinu zájemců nákup realizovat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!