Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Křížky ve volbách spíš mátly

Česko

PRAHA Vysoký počet lidí prý k letošním komunálním volbám přinesla i vlna euforie z jarního „kroužkování“ ve volbách do sněmovny.

Například v Pardubicích se majiteli tamní známé kavárny Miloslavu Bajerovi podařilo „vyskákat“ do zastupitelstva až z 27. místa kandidátky Sdružení pro Pardubice. Na druhou stranu nyní neměli voliči možnost „vyhodit“ své neoblíbené politiky v takové míře, jako když šlo o Poslaneckou sněmovnu.

Křížkování kandidátů a stran do obecních zastupitelstev voliče trochu zmátlo, na rozdíl od sněmovny nakonec volili spíš celé strany. Odborníci i politici začali hned den po volbách mluvit o změně volebního zákona. „Systém křížkování je složitý. Většina lidí se v tom vůbec nevyzná,“ řekl ministr vnitra Radek John (VV), už když sám vhazoval svůj hlasovací arch do urny. A vzýval u toho právě kroužkování.

Nahoru ano, dolů ne „Nedá se říct, že jeden systém dává voličům větší moc než ten druhý. Každý dává jinou,“ říká ke komunálnímu volebnímu systému Tomáš Lebeda z Univerzity Palackého v Olomouci. Podle něj ale voliči žijí v mylném dojmu, že mohou do obcí a měst volit jednotlivé kandidáty, ve skutečnosti však volí strany a kandidátům dávají jen preferenční hlas. „Tento systém poměrně dobře umožňuje někoho vystřelit nahoru, ale mnohem hůř někoho sestřelit dolů,“ dodává politolog.

Ve sněmovních volbách v květnu například lidé vykroužkovali z politiky exministra vnitra za ODS Ivana Langera nebo pravou ruku Jiřího Paroubka Petra Bendu (ČSSD), teď ale „staré známé“ tváře velkých stran na magistrátu v Praze zůstávají. Do nových funkcí se také dostali lidé, kteří už svá placená místa v politice mají jistá. Jako například europoslankyně Andrea Češková, která uspěla na Praze 5. Nakonec se však mandátu vzdala, prý jen pomáhala ODS.

Vláda má v koaliční smlouvě napsáno, že volební zákon projde revizí. „Vyžadovalo by to širší diskusi napříč politickým spektrem, pokud by jejím výsledkem byla dohoda na změně volebního systému, pak bych se jí nebránil,“ řekl premiér Petr Nečas v ČT. Zároveň ale řekl, že by v tomto směru politici neměli dělat žádné „prudké pohyby“. Návrhy by se špičky koaličních stran měly zabývat v řádu týdnů. Zatím mezi nimi panuje vlažná shoda. Nejnadšeněji o změnách mluví právě John, jehož VV ve volbách propadly. „Když se něco voliči naučí v parlamentních volbách, měli by mít stejnou možnost preferovat kandidáty i v komunálních volbách,“ reagoval včera John.

Podle ministra zahraničí a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga by Česko mělo mít zákon, který opravdu respektuje názor voličů. „Měli bychom se tím zabývat,“ řekl. Zjednodušení volebního systému se podle lídra ČSSD Bohuslava Sobotky „nebrání“ ani opozice.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!