PRAHA Do svého osobního balíčku ho přibalí americký astronaut Andrew Feustel, jehož manželka Indira má české kořeny a pohádky o Krtkovi zná od malička. Feustel podle svých slov věří, že Krtkovo dobrodružství posílí zájem dětí o technické vědy a výzkum vesmíru. „Těší mě, že jste si Krtka vybral, aby s vámi letěl. Na jeho úsměv se můžete vždycky spolehnout. Šťastnou cestu a a brzy se vraťte do České republiky,“ napsal autor postavičky Zdeněk Miler ve věnování Andrewu Feustelovi. Miler v únoru oslavil 90. narozeniny a Krtkovi bude letos 55 let, takže výlet do vesmíru je zároveň originálním dárkem.
Krtek ale není v kosmu žádným nováčkem – v roce 1965 Zdeněk Miler napsal a nakreslil příběh Krtek a raketa. Cesta do skutečného vesmíru ovšem nebyla vůbec jednoduchá. „Plyšové Krtečky vyrábíme již 26 let, ale v licenční smlouvě chybí zmínka o oběžné dráze i o speciálních úpravách pro let v raketoplánu,“ vzpomíná na webu Dokosmuskrtkem.cz Blahoslav Dobeš z Moravské ústředny Brno, kde postavičku vyrobili.
Po získání souhlasu Zdeňka Milera bylo nutné vyrobit speciální figurku z nehořlavých materiálů, aby vyhověla přísným bezpečnostním požadavkům NASA. Do Ameriky proto putovalo více vzorků, z nichž si NASA vybrala 19 cm vysokou figurku. Postavička, která byla včera v Praze představena na tiskové konferenci, je ale jen dvojníkem plyšového astronauta. „Originál už je v Houstonu, spolu s Andrewem Feustelem absolvoval výcvik a nyní už je zabalený na cestu,“ uvedl pro LN Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR, který celou akci zorganizoval spolu s Americkým centrem Velvyslanectví USA. Start je naplánován na 19. dubna.
Feustel se vepsal do povědomí české veřejnosti už před dvěma roky, kdy se zúčastnil servisní mise k Hubbleově kosmickému dalekohledu. Tehdy s sebou vezl českou vlajku a kapesní vydání Nerudových Písní kosmických. Předměty s věnováním pak přivezl do Prahy, jsou vystaveny na hvězdárně v Ondřejově. Kromě toho se Feustel rozhodl vzít do kosmu také graffiti s křestními jmény celé své rodiny, které dostal před dvěma lety na památku od 14letého školáka Tomáše Suchana. Tím ale české artefakty v kosmu nekončí. Československou vlajku měl v osobním balíčku i poslední muž na Měsíci Eugene Cernan, který má české a slovenské předky. Také tato vlajka se dnes vyjímá ve vitríně v Ondřejově. Už před ním měl Jim Lovell, další astronaut s českými kořeny, československou vlajku na palubě dramatického letu Apolla 13.
Horší osud potkal kresbu českého židovského chlapce Petra Ginze, který zemřel v Osvětimi. Obrázek s jeho představu povrchu Měsíce vzal do kosmu první izraelský astronaut Ilan Raman, let Columbie v roce 2003 ale skončil tragicky. Nezbývá než držet palce, aby cesta Krtečka i celé posádky proběhla hladce a v pořádku se vrátili domů.