Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Krteček míří do vesmíru

Česko

Třiatřicet let od letu Vladimíra Remka se Česko dočká dalšího kosmonauta – plyšového. Při posledním letu raketoplánu Endeavour se na oběžnou dráhu podívá oblíbená dětská postavička Krteček.

PRAHA Do svého osobního balíčku ho přibalí americký astronaut Andrew Feustel, jehož manželka Indira má české kořeny a pohádky o Krtkovi zná od malička. Feustel podle svých slov věří, že Krtkovo dobrodružství posílí zájem dětí o technické vědy a výzkum vesmíru. „Těší mě, že jste si Krtka vybral, aby s vámi letěl. Na jeho úsměv se můžete vždycky spolehnout. Šťastnou cestu a a brzy se vraťte do České republiky,“ napsal autor postavičky Zdeněk Miler ve věnování Andrewu Feustelovi. Miler v únoru oslavil 90. narozeniny a Krtkovi bude letos 55 let, takže výlet do vesmíru je zároveň originálním dárkem.

Krtek ale není v kosmu žádným nováčkem – v roce 1965 Zdeněk Miler napsal a nakreslil příběh Krtek a raketa. Cesta do skutečného vesmíru ovšem nebyla vůbec jednoduchá. „Plyšové Krtečky vyrábíme již 26 let, ale v licenční smlouvě chybí zmínka o oběžné dráze i o speciálních úpravách pro let v raketoplánu,“ vzpomíná na webu Dokosmuskrtkem.cz Blahoslav Dobeš z Moravské ústředny Brno, kde postavičku vyrobili.

Po získání souhlasu Zdeňka Milera bylo nutné vyrobit speciální figurku z nehořlavých materiálů, aby vyhověla přísným bezpečnostním požadavkům NASA. Do Ameriky proto putovalo více vzorků, z nichž si NASA vybrala 19 cm vysokou figurku. Postavička, která byla včera v Praze představena na tiskové konferenci, je ale jen dvojníkem plyšového astronauta. „Originál už je v Houstonu, spolu s Andrewem Feustelem absolvoval výcvik a nyní už je zabalený na cestu,“ uvedl pro LN Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR, který celou akci zorganizoval spolu s Americkým centrem Velvyslanectví USA. Start je naplánován na 19. dubna.

Feustel se vepsal do povědomí české veřejnosti už před dvěma roky, kdy se zúčastnil servisní mise k Hubbleově kosmickému dalekohledu. Tehdy s sebou vezl českou vlajku a kapesní vydání Nerudových Písní kosmických. Předměty s věnováním pak přivezl do Prahy, jsou vystaveny na hvězdárně v Ondřejově. Kromě toho se Feustel rozhodl vzít do kosmu také graffiti s křestními jmény celé své rodiny, které dostal před dvěma lety na památku od 14letého školáka Tomáše Suchana. Tím ale české artefakty v kosmu nekončí. Československou vlajku měl v osobním balíčku i poslední muž na Měsíci Eugene Cernan, který má české a slovenské předky. Také tato vlajka se dnes vyjímá ve vitríně v Ondřejově. Už před ním měl Jim Lovell, další astronaut s českými kořeny, československou vlajku na palubě dramatického letu Apolla 13.

Horší osud potkal kresbu českého židovského chlapce Petra Ginze, který zemřel v Osvětimi. Obrázek s jeho představu povrchu Měsíce vzal do kosmu první izraelský astronaut Ilan Raman, let Columbie v roce 2003 ale skončil tragicky. Nezbývá než držet palce, aby cesta Krtečka i celé posádky proběhla hladce a v pořádku se vrátili domů.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...