Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Kruhové stavby šetřily materiál

Česko

UKÁZKA Z KNIHY O VĚDĚ

K nejpozoruhodnějším čínským budovám patří mohutné několikaposchoďové stavby známé jako tchu-lou (hliněná obydlí) - obytné komplexy, které z hlíny a dřeva budovali zejména příslušníci etnika Hakka. Připomínají rozlehlé pevnosti a nacházejí se v drsných horách jihozápadní provincie Fu-ťien s variantami v sousedních provinciích Ťiang-si a Kuang-tung.

Je pravděpodobné, že hluboko v horách stojí velké množství dosud neobjevených tchu-lou. Stavby tohoto typu byly až do druhé poloviny 20. století víceméně neznámé. Dnes je však mnoho turistů ochotným odbočit z vyšlapaných cest, takže se veřejnost průběžně dozvídá o dalších podobných objektech. Z doby čínského císařství před počátkem 20. století pochází kolem tisíce obydlí Hakků, pár z nich je dokonce starších než 500 let. Ve vesnicích okresů Jung-ting a Nan-ťing, centrálních oblastí pro tento typ staveb, se velké tchu-lou stavěly dokonce ještě na konci 20. století. Mnoho z nejstarších tchu-lou stojí dnes opuštěno v nehostinných oblastech sousedních okresů.

Úchvatné kruhy, magické pětiúhelníky Tchu-lou se budovaly v mnoha různých tvarech - čtvercovém, obdélníkovém, pětiúhlém, osmiúhlém a lichoběžníkovitém - ale nejúchvatnější jsou kruhové.

Šeng-wu-lou (Budova cvičení zdrženlivosti) ve vesnici Ťiao-lu okresu Pching-che je typickým menším tchu-lou postaveným někdy v době dynastie Čching (1644 až 1912). Jednopatrový vnitřní kruh a třípatrový vnější kruh jsou rozděleny do patnácti „bytů“ uspořádaných kolem nádvoří se studnou uprostřed dlážděného nádvoří. Zdroj vody byl středobodem každodenního života tchu-lou. Kuchyně všech bytů se nacházely v přízemí, otevírají se na nádvoří a mají tak přímý přístup k vodě.

Hlavní vchod do komplexu vede do centrálního nádvoří a je postaven z kamenných bloků, nahoře ho zdobí tesané motivy.

Stavby jsou dnes poněkud zchátralé, kdysi však šlo o velkolepá obydlí. Prostory pro vaření a jídlo jsou v přízemí a ložnice a úložné prostory ve druhém a třetím patře.

A proč dávali stavitelé přednost kruhu? Čínští architekti vypočítali, že kruhová zeď obsáhne větší vnitřní prostor než čtvercová zeď stejné délky, a tak šetřili vzácný stavební materiál. Vnitřní prostor lze navíc snáze dělit na stejné „díly“ místností v kruhových stavbách než ve čtvercových, což byl v rovnostářské společnosti Hakků velmi důležitý princip. Někteří odborníci se také domnívají, že kruhové stavby snáze odolávají zemětřesení a odrážejí silné nárazy sezonních tajfunů.

Knihu Čína vydalo nakladatelství Euromedia Group. Text upravila redakce Lidových novin.

***

Byty uspořádané do kruhu

Obytné komplexy z hlíny a dřeva zvané tchu-lou připomínají pevnosti. Typickým zástupcem této architektury je budova Šeng-wu-lou ve vesnici Ťiao-lu okresu Pching-che postavená v době dynastie Čching (1644-1912).

1/ hlavní vchod

2/ portikus

3/ obydlí

4/ jednopodlažní

vnitřní kruh

5/ trojpodlažní

vnější kruh

Šeng-wu-lou s malými okny v horní části

zdí vypadá zvenku jako hradba

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...