Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
7. května 2011 9:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Krupka opakuje volby. Kvůli kupčení s hlasy

Volby - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volby - ilustrační foto. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

KRUPKA (TEPLICKO) Ve čtrnáctitisícové Krupce na Teplicku se dnes znovu konají komunální volby. Jejich opakování v celém městě dosáhla skupina zástupců menších stran, kteří uspěli s ústavní stížností.

Volby loni v říjnu provázely machinace s hlasy sociálně slabých obyvatel, zejména z problémového sídliště Maršov. Aktivisté tvrdí, že ani tentokrát neproběhnou volby čistě, a tak organizují občanské hlídky, které by měly jejich průběh dokumentovat.

Hlídka 40 policistů
V říjnu se jen pár desítek minut po otevření hlasovacích místností shromáždilo na Maršově několik desítek místních, kterým skupina neznámých mužů radila s vyplňováním lístků, slibovala dvě stokoruny a pak je svážela do volebních místností. Nejvíce obvinění mířilo na místostarostu Zdeňka Matouše, který podle opozice všemu dokonce přihlížel z auta.

Matouš jakoukoli spojitost s kupčením opakovaně popřel. Jeho uskupení původní volby vyhrálo, získalo 23,2 procenta hlasů. Druhá skončila ODS starosty Milana Puchara, která dostala 14 procent, třetí skončili komunisté a čtvrtá Zdravá Krupka, která nejintenzivněji bojovala za opakování hlasování.

Tentokrát by měl být průběh voleb klidnější; po městě bude hlídkovat asi 40 policistů a ve volebních místnostech by měli být úředníci z ministerstva vnitra a státní volební komise. Přesto už se spekulace objevily. Před vchody domů na sídlišti se povalovaly desítky obálek s hlasovacími lístky.

"A tyhle lístky si ti nákupčí posbírají a obejdou s nimi sociálně slabé," prohlásil jeden z aktivistů Pavel Horák, který v říjnu kandidoval za VV, ale opakovaných voleb se už on ani jeho kandidátka neúčastní. Krajský úřad ale pochybení při distribuci lístků neshledal.

Maskování podvodů?
Opozice viní Matouše a také Puchara, že se snaží za každou cenu udržet u moci, aby mohli maskovat údajné podvody při stavbě průmyslové zóny Nové Modlany. "Někdo se snaží, aby se nikdo jiný nemohl podívat do archivu," prohlásil bývalý starosta Pavel Maleček (Zdravá Krupka). Puchar to popřel.

Čistotě voleb by mohla pomoci vyšší volební účast, k níž vyzval občany při své čtvrteční návštěvě města i vicepremiér Radek John. Podle Puchara to ale sotva nastane. "Maximum je 30 procent," odhadl. Říjnových voleb se účastnilo 36,9 procenta místních.

Volební místnosti se otevřou hned v 7:00 a voliči budou moci k urnám až do 22:00. Sčítání se proto zřejmě protáhne přes noc až do brzkého rána.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...