Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Krupka opakuje volby. Kvůli kupčení s hlasy

Volby - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volby - ilustrační foto. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

KRUPKA (TEPLICKO) Ve čtrnáctitisícové Krupce na Teplicku se dnes znovu konají komunální volby. Jejich opakování v celém městě dosáhla skupina zástupců menších stran, kteří uspěli s ústavní stížností.

Volby loni v říjnu provázely machinace s hlasy sociálně slabých obyvatel, zejména z problémového sídliště Maršov. Aktivisté tvrdí, že ani tentokrát neproběhnou volby čistě, a tak organizují občanské hlídky, které by měly jejich průběh dokumentovat.

Hlídka 40 policistů
V říjnu se jen pár desítek minut po otevření hlasovacích místností shromáždilo na Maršově několik desítek místních, kterým skupina neznámých mužů radila s vyplňováním lístků, slibovala dvě stokoruny a pak je svážela do volebních místností. Nejvíce obvinění mířilo na místostarostu Zdeňka Matouše, který podle opozice všemu dokonce přihlížel z auta.

Matouš jakoukoli spojitost s kupčením opakovaně popřel. Jeho uskupení původní volby vyhrálo, získalo 23,2 procenta hlasů. Druhá skončila ODS starosty Milana Puchara, která dostala 14 procent, třetí skončili komunisté a čtvrtá Zdravá Krupka, která nejintenzivněji bojovala za opakování hlasování.

Tentokrát by měl být průběh voleb klidnější; po městě bude hlídkovat asi 40 policistů a ve volebních místnostech by měli být úředníci z ministerstva vnitra a státní volební komise. Přesto už se spekulace objevily. Před vchody domů na sídlišti se povalovaly desítky obálek s hlasovacími lístky.

"A tyhle lístky si ti nákupčí posbírají a obejdou s nimi sociálně slabé," prohlásil jeden z aktivistů Pavel Horák, který v říjnu kandidoval za VV, ale opakovaných voleb se už on ani jeho kandidátka neúčastní. Krajský úřad ale pochybení při distribuci lístků neshledal.

Maskování podvodů?
Opozice viní Matouše a také Puchara, že se snaží za každou cenu udržet u moci, aby mohli maskovat údajné podvody při stavbě průmyslové zóny Nové Modlany. "Někdo se snaží, aby se nikdo jiný nemohl podívat do archivu," prohlásil bývalý starosta Pavel Maleček (Zdravá Krupka). Puchar to popřel.

Čistotě voleb by mohla pomoci vyšší volební účast, k níž vyzval občany při své čtvrteční návštěvě města i vicepremiér Radek John. Podle Puchara to ale sotva nastane. "Maximum je 30 procent," odhadl. Říjnových voleb se účastnilo 36,9 procenta místních.

Volební místnosti se otevřou hned v 7:00 a voliči budou moci k urnám až do 22:00. Sčítání se proto zřejmě protáhne přes noc až do brzkého rána.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.