Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Krušný život pod pokličkou inverze

Česko

Bolest hlavy, kloubů, zažívací potíže, ztížené dýchání, srdeční nevolnost. Všechny tyto potíže může vyvolat inverze.

Obvykle teplota s nadmořskou výškou klesá. V průměru asi o šest desetin stupně na sto metrů výšky. Pokles je způsoben vertikálními (vzestupnými a sestupnými) pohyby vzduchu. S výškou klesá tlak, vzduch se rozpíná a ochlazuje se. Při sestupném pohybu vzduchu je tomu naopak.

Rozdíl činí až 30 stupňů Někdy však v určité vrstvě vzduchu teplota s výškou roste. Pak mluvíme o zvratu běžného průběhu teploty s výškou, tedy o inverzi. Ta vzniká tak, že se vzduch ve spodní části vrstvy dostatečně ochladí nebo v její horní části oteplí, nebo probíhá oboje.

Inverze může vzniknout na frontálním rozhraní v oblasti tlakové níže, kdy nad chladným vzduchem v nižších vrstvách atmosféry proudí teplý vzduch ve vyšších vrstvách atmosféry. Nejpříznivější podmínky pro vytvoření inverze se však obvykle vyskytují v tlakových výších, kdy se za jasných a klidných nocí vyzařováním tepla do prostoru ochlazuje zemský povrch a od něj přilehlá vrstva vzduchu. Takové inverze se tvoří celoročně, ale v teplé části roku slunce rychle zahřeje zemský povrch a inverzi rozruší.

Jinak je tomu ovšem v chladné části roku, kdy se za dlouhých nocí vrstva vzduchu nad zemí prochladí daleko více a slabé sluneční záření za krátkého dne nedokáže zemský povrch dostatečně zahřát a inverzi rozrušit.

Vzduch pod inverzí se často prochladí až na teplotu rosného bodu a při dalším ochlazování vzniká mlha nebo nízká oblačnost. Navíc může inverze ještě zesílit přílivem teplého vzduchu nebo i sestupnými pohyby vzduchu ve vyšších vrstvách atmosféry. Inverze tak může trvat po mnoho dní do té doby než ji rozruší silnější vítr. Prochlazený vzduch v nižších polohách nad zemským povrchem pak připomíná jakési jezero a samotná inverze „pokličku“, pod kterou se hromadí různé zplodiny znečišťující vzduch.

Čím je proudění vzduchu slabší, tím jsou horší rozptylové podmínky a tím také bývá inverze nižší a znečištění větší.

Naopak nad inverzí bývá teplý vzduch velmi čistý a průzračný. Rozdíl mezi teplotou vzduchu pod inverzí a nad ní je v zimním období běžně kolem 10 stupňů Celsia, v krajních případech může dosáhnout až 30 °C.

Sužuje nejen kardiaky Znečištěné ovzduší pod inverzí může způsobit vznik, případně zhoršení zdravotních obtíží, a to zejména u oslabených jedinců.

Některé zdravotní problémy jsou vyvolány znečišťujícími látkami přímo, ale protože jsou funkce v lidském organismu navzájem propojené, může být řada obtíží vyvolána nepřímo.

K tomu přistupují také deprese, k jejichž vzniku je při inverzním počasí větší sklon. Nejvíce bývají zdravotně postiženi jedinci s respiračními onemocněními, kardiaci, duševně labilní jedinci a nemocní s artrózou.

Jak se těmto negativním důsledkům inverzí bránit? Je třeba omezit zdroje znečištění. To je úkol pro „producenty“ zplodin, dále pro vlády a parlamenty, aby nastavily takové zákonné prostředí, jaké by znečišťování prostředí významně omezovalo. Lidé by se pak měli pokud možno vyhýbat vlivu znečišťujících látek a zvyšovat svou odolnost otužováním a celkově vedením zdravého životního stylu.

Autor: