3. února 2017 16:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

KSČM chce, aby ‚příživnictví‘ bylo trestné. ‚Slušné retro,‘ komentuje právník

Vojtěch Filip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojtěch Filip | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA KSČM chce do trestního zákona vrátit „příživnictví“. V úpravě trestního zákona navrhuje postavit mimo zákon vyhýbání se „poctivé práci“, živobytí na úkor někoho jiného a opakované odmítání nabízené práce. S nápadem přišli už v říjnu 2016 na tiskové konferenci v poslanecké sněmovně.

KSČM předložila úpravu trestního zákona, podle kterého se z „příživnictví“ má stát trestný čin. Návrh směřuje na ty, kteří se „bez vážné příčiny soustavně vyhýbají poctivé práci“ a tresty se pohybují od obecně prospěšných prací až po vyhoštění či odnětí svobody na 6 měsíců.

Vojtěch Filip
Vojtěch Filip přijímá dary ke znovuzvolení předsedou KSČM.

Za příživnictví byli v komunistickém Československu postihováni všichni, kteří se měli nějakým způsobem „soustavně vyhýbat poctivé práci“ nebo se živili „nekalými způsoby“ a hrozil za něj trest až 3 let odnětí svobody. Trestný čin to byl až do poloviny roku 1990. Podle důvodové zprávy KSČM však nejde o návrat do historie, ale o „nově formulovanou skutkovou podstatu trestného činu“.

Předseda strany Vojtěch Filip návrh zákona zmínil už na říjnové tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně, kde mluvil o tom, že existují lidé, kteří zneužívají sociálních dávek. Na ně má směřovat dodatek trestního zákona.

Předlohu, která nyní zamíří k posouzení vládě, komentoval na facebooku ústavní právník Jan Kudrna. Označil ji za „slušné retro“. „Doufám, že vlna úvah, podle kterých jsou na právnických fakultách povinné teoretické a historické předměty obtěžujícím a zbytečným balastem odvádějícím od praktických dovedností, je pryč. Jinak si ty dějiny budeme moct všichni prožít znova,“ napsal Kudrna.

Komunisté ohlásili předložení novely o příživnictví už dřív, učinili tak tento týden. Je možné, že Sněmovna o ní do podzimních voleb nerozhodne.

proPavlína Procházková, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz