Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Které proslulé pražské stavby vadily

Česko

PRAHA Novátorské stavby v Praze se nikdy neprosazovaly snadno. Hlavním argumentem zpravidla bylo, že se musí chránit „krásná, starodávná Praha“. Už přelom 19. a 20. století byl na na tyto vzněty bohatý. A terčem kritiky zdaleka nebyl jen secesní Obecní dům.

Vždyť vadila i „stará dáma nad Prahou“ - Petřínská rozhledna z roku 1891. Odpor proti ní byl silný, i Jan Neruda v ní viděl cosi, co kazí krásu Prahy.

Architekt Jan Kotěra zase v Praze realizoval svou první secesní stavbu Peterkův dům na Václavském náměstí (1899). Prvky, které použil, Pražany dráždily, zejména velkoryse řešená vitrína a nezakrytá železná traverza pod středním arkýřem. Autorovi se vytýkalo, že do Prahy tahá vídeňskou módu a řešení nerespektuje české tradice. Stejný odpor panoval proti secesním souborům v Pařížské ulici, které jsou vedle Vídně považovány za jedinečné ukázky tohoto stylu v Evropě. V protestech se psalo se o přeplácaných šlehačkových dortech.

Klášter Na Slovanech v pražských Emauzích byl při náletu v roce 1945 poškozen. V roce 1968 skončila rekonstrukce podle projektu F. M. Černého a vznikly dvě věže z betonové skořepiny připomínající plachty. Obecně byla dostavba považována za nevhodnou a násilnou a lidem se hodně nelíbila.

Je však třeba zdůraznit, že šlo o dobu, v níž veřejná diskuse neexistovala a o stavbě rozhodovala bez výhrad KSČ.

Josip Plečnik se jako architekt Pražského hradu v 30. letech stále častěji stával terčem útoků, i nacionálně laděných. Ani jeho kostel Nejsvětějšího srdce Páně nebyl přijímán pozitivně, vadila velká hmota stavby.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...