Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Kubánští disidenti na export

Česko

Havanský režim přistoupil na propuštění desítek politických vězňů, kteří záhy opouštějí zemi. Komunistická Kuba se tak zbavuje části své intelektuální elity.

Raúl Castro zahájil v pondělí na Kubě největší „oteplení“ od konce studené války. Na svobodě by mělo skončit všech pětasedmdesát prominentních politických vězňů, za jejichž propuštění bojovali Češi v EU asi nejhlasitěji. Vypadá to, jako by všichni vyhráli. Ale to samo zní velmi podezřele.

Španělský ministr zahraničí Miguel Ángel Moratinos si v pondělí splnil jeden z dlouholetých snů. Na madridském letišti přistála šestice kubánských politických vězňů. V čistých bílých košilích a kravatách od kubánské vlády se usmívali a ukazovali prsty symbol vítězství do kamer všech světových médií. Těžko si představit ohromnou radost jejich příbuzných. Vítězství rozhodně slavil i Moratinos, který propuštění pomohl zařídit během předsedání EU.

Pokud export vězňů do Madridu půjde podle plánu, mohou být na svobodě všichni zatčení z „černého jara“ 2003. Jde o pětasedmdesát novinářů a disidentů, které poslal Fidel Castro do vězení před sedmi lety. Ohromný zásah s drakonickými tresty od 14 do 28 let tehdy zaskočil i otrlé levicové zastánce tropického diktátora a rozhoupal Evropskou unii k diplomatickým sankcím. Za dosti bezzubé opatření nejsilněji bojovali čeští diplomaté. Čím dál tím více byli trnem v oku Španělům, kteří Kubu řadí do svojí sféry vlivu. Mohou se nyní Španělé s přístupem „appeasementu“ cítit vítězně?

Raúlova perestrojka I když je třeba jásat nad „oteplením“, Moratinosovo vyjádření, že „všichni političtí vězni budou propuštěni“, zní podezřele. Na Kubě nedochází k žádné systémové změně a v žalářích tam dál čeká přesně nespecifikovaný počet politických vězňů. Podle neoficiální kubánské komise pro lidská práva je zdokumentovaná přibližně další stovka vězňů a jen od nástupu Raúla bylo na neomezenou dobu vzato do vazby 40 lidí z různých falešných důvodů nebo jen preventivně.

Amnesty International ani inspekce Červeného kříže na ostrov nesmí, a tak jsou čísla jen přibližná. Každý týden jsou zatýkáni v menších městech demokratičtí aktivisté za vyvěšení plakátu nebo „příživnictví“. Přesto propuštění intelektuálů, známých po celém světě díky kampaním lidskoprávních organizací, Kubě otevírá dveře z částečné politické izolace. V září dojde k revizi společné evropské pozice vůči Kubě, o které diplomati rádi žertují, že není ani společná, ani to není pozice. Až se normalizují vztahy s EU, Kuba se může těšit na štědrou rozvojovou pomoc. Země, kde již padesát let řádí „hurikán Castro“, jak Kubánci s oblibou říkají, ji v době krize dost potřebuje.

Ještě důležitější je návrh zákona, který leží ve Sněmovně reprezentantů amerického Kongresu. Farmářská lobby prosazuje uvolnění obchodu a bankovních transakcí s ostrovem. Na stole je i zrušení překážek pro turisty. V loňském průzkumu Univerzity v Miami se exiloví Kubánci poprvé vyslovili spíše pro zrušení sankcí a naděje jsou vysoké.

Uvažovat o penězích není pouhý cynismus. Raúl Castro údajně sám nechal v osmdesátých letech přeložit a vydat Gorbačovovu knihu o perestrojce a řídil desítky let armádu, která se transformovala do největšího podnikatele v turistickém ruchu. Raúl vychoval generaci, která potřebuje používat zahraniční konta a zvykla si na určitou úroveň luxusu.

Kubánský státní aparát vyřeší několik much jednou ranou. Podmínky v kubánských věznicích pro politické vězně jsou tak nezdravé, že jich mnoho bylo dříve propuštěno a posláno do exilu, aby jim zahraniční lékaři zachránili život. V červnu propuštěný Ariel Sigler Amaya po sedmi letech vězení skončil jako paraplegik upoutaný na vozík. V únoru ve vězení zemřel Orlando Zapata Tamayo, který protestoval hladovkou proti krutému zacházení. Pro kubánský režim to byla ostuda a pokárání přišlo i ze strany Španělů. Manželky a příbuzné vězňů, které oblečeny v bílém každý měsíc na protest pochodují Havanou, dostaly po smrti Tamaya varování od tajné policie. Režim měl strach, aby se mu situace nevymkla z rukou. Pokud většina vězňů přistoupí na exil, zbaví se Raúl části intelektuální elity a bude mít příslovečný klid na práci.

Metoda třtinového cukru a biče Jde o zajímavý paradox. Kdyby evropská pravice nedržela diplomatické sankce vůči Kubě dodnes, těžko by Španělé měli o čem vyjednávat. Nebýt amerického turistického embarga, za co by kubánská vláda lobbovala? Na druhou stranu Španělům nelze upřít, že dosáhli v pravý čas maxima. Metoda hodného a zlého policisty na Kubě po sedmi letech zabrala, ale rozhodně ne úmyslně. Pravice a levice se spolu nedomluvily a levice sama vypila sladké mojito úspěchu.

Za mocenskými hrátkami se skrývají i příběhy samotných Kubánců. Z nich se v této hře staly figurky na atlantické šachovnici. Podle mluvčího katolické církve na Kubě odletí do Španělska asi dvacítka z padesáti zbývajících vězňů. Kubánská policie ale určitě dohlédne na to, aby jich odjelo více. Některé rodiny dostaly podle vlastních slov na rozmyšlenou jen pár minut.

Vzpomínám na sílu a klidné odhodlání riskovat za svobodu, které na Kubě z mnohých rodin a propuštěných vězňů vyzařovaly. V exilu často zjistí, že jsou svému snu dál, než čekali. Svůj boj musí rychle vyměnit za hledání práce v krizí postižené cizině, kde jsou jen dalšími přistěhovalci a kterou svoboda v Karibiku nezajímá více než místní politické šarvátky. Nejeden z exulantů již v minulosti takovou situaci nevydržel. Na Kubu zpět jej úřady nepustí a ve Španělsku jeho rodina nenajde práci.

Zklamání má i jiné podoby. Jeden z nejznámější exulantů a vězňů „černého jara“, spisovatel Raúl Rivero, po příjezdu do Španělska hájil umírněný přístup ke Kubě. Při svých přednáškách o poezii a svobodě narazil ale na podobné útoky, jakým čelil doma – rozvášněné protesty organizované levicovými příznivci kubánského režimu. Ostrov svobody, který si ve vězení mnoho disidentů představovalo, je pro propuštěné vzdálený jako předtím.

***

Na Kubě nedochází k žádné systémové změně a v žalářích tam dál čeká přesně nespecifikovaný počet politických vězňů

O autorovi| NIKOLA HOŘEJŠ, Autor se v minulosti podílel na podpoře vězňů „černého jara“ ve společnosti Člověk v tísni novinář

Autor: