Kubica slavil první výhru ve F1

MONTREAL Polák Robert Kubica vybojoval ve Velké ceně Kanady své první vítězství v seriálu formule 1 a dostal se do čela průběžného pořadí. O historický dvojnásobný triumf stáje BMW-Sauber se pak přičinil na druhém místě Němec Nick Heidfeld.

Kuriózní nehodou v boxech se z boje o vítězství v sedmém závodu sezony vyřadili dosud vedoucí muž mistrovství světa Brit Lewis Hamilton a úřadující světový šampion Kimi Räikkönen z Finska.

Loni havárie, letos sláva Kubica dal vítězstvím při svém devětadvacátém startu ve formuli 1 zapomenout na loňské vystoupení v Montrealu, kde prožil nejtěžší havárii svého života. Potvrdil, že letos se mu daří náramně: dvakrát byl druhý, jednou třetí a pro BMW-Sauber získal v sezoně nejen první pole position v historii, ale dnes také premiérové vítězství. Na svém kontě má Kubica 42 bodů, za ním je na druhé pozici o čtyři body zpět Hamilton.

Po startu zůstalo pořadí jako v kvalifikaci, vedení si udržel Hamilton a za ním vyjel do závodu Kubica. Hamilton hned od prvních kol zvyšoval svůj náskok, ale po sedmnácti okruzích vyjel zpomalovací vůz kvůli Sutilově nehodě a Brit o svou výhodu přišel. Po otevření boxů zamířilo prvních osm monopostů natankovat, což přineslo rozhodující kolizní situaci. Při výjezdu z depa se rozsvítilo červené světlo, na které zastavil Räikkönen i Kubica, ale Hamilton nedobrzdil a do Fina zezadu narazil. Oba favorité tak museli ze závodu odstoupit.

„Hrozně rychle zastavili, navíc já tu červenou moc neviděl,“ řekl Hamilton „Štve mě to. Nebyla to klasická nehoda, ale takové se stávají. Kimimu jsem se omluvil,“ dodal. Za chybu však zaplatí pří příští VC deseti místy na startu!

Ve 42. kole se dostal do čela Kubica a až do konce závodu se už pořadí v čele nezměnilo „Poslední kola byla nejtěžší. Z týmu mi říkali, že mám zůstat klidný. Nemám riskovat a jen dojet první. Když se to povedlo, byl to ohromný pocit,“ rozplýval se Kubica.

Výsledky: 1. Kubica (Pol./BMW-Sauber) 1:36:24,447, 2. Heidfeld (Něm./BMW-Sauber) -16,495, 3. Coulthard (Brit./Red Bull) -23,352, 4. Glock (Něm./Toyota) -42,627, 5. Massa (Braz./Ferrari) -43,934, 6. Trulli (It./Toyota) -47,775, Pořadí: 1. Kubica 42 bodů, 2. Hamilton (Brit./McLaren) 38, 3. Massa 38, 4. Räikkönen (Fin./Ferrari) 35, 5. Heidfeld 28.