Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

„Kuliši“ chodí bočními dveřmi

Česko

Prominenti mají v nemocnicích protekci, vyplynulo ze slov šéfa té motolské. Lékaři to přiznávají neradi

Zatímco pacienti mluví o upřednostňování VIP klientů otevřeně, lékaři podobné praktiky až na výjimky vylučují.

PRAHA Dcera Ivany Fitznerové potřebuje kvůli vrozené vadě pomoc ortopeda. Proto chodí na kontroly k pražskému odborníkovi Ivu Maříkovi. Naposledy však i přesto, že byla objednaná, čekala přes dvě a půl hodiny.

„Mezitím dovnitř vešli dva postarší lidé, kteří ve frontě nečekali,“ vzpomíná Fitznerová. Navíc se od jiné ženy v čekárně dozvěděla, že do ordinace vede i jiný vchod, kudy prý na ošetření přicházejí prominentní pacienti.

Poté co s Fitznerovou při dlouhém čekání nikdo z ordinace nekomunikoval, odešla. „Už to, že lékař nechá někoho, včetně dítěte s hendikepem, tak dlouho a bez omluvy čekat, považuji za neslučitelné s představou o dobrém lékaři,“ tvrdí.

Sám Mařík se včera k nařčení odmítl vyjádřit. „Mám operační den, a ještě mě čekají převazy,“ řekl LN s tím, že na otázky nemá čas ani večer, kdy jde relaxovat do sauny.

Na internetových fórech, kde pacienti hodnotí své lékaře, se to popisem podobných případů jen hemží. Oborová sdružení ale tvrdí, že o ničem nevědí. „Chodí nám sice stížnosti na chování, ale nikdo si ještě nestěžoval na upřednostňování významných pacientů,“ říká šéfka etické komise České komory lékařů Helena Stehlíková. A jejím slovům přikyvuje i Petr Bartůněk, který několik let vedl stejný orgán při ministerstvu zdravotnictví.

Výjimkou je anesteziolog Lukáš Pollert, který označuje za „kulicha“, tedy prominentního pacienta, který přijde na doporučení, většinu lidí. „Upřímně řečeno, lidé už jinak ani do nemocnice nechodí,“ míní. „Má to ale jednu nevýhodu - takovému pacientovi je věnována zvláštní pozornost, což často není k dobru. Kuliši často dopadají hůře než normální návštěvníci,“ tvrdí Pollert.

Zelená pro vojáky Jedním ze špitálů, který je pro svou kvalitu mezi VIP pacienty vyhledávaný, je vyhlášená pražská Ústřední vojenská nemocnice. „Dosud jsme ale nezaznamenali jedinou stížnost na to, že by byl někdo při vyšetření upřednostňován,“ reaguje mluvčí zařízení Jitka Zinke.

Přece jen tu jedna skupina pacientů výhody požívá - vojáci. „Mohou využít program Zelená stezka, kde mají nárok na nadstandardní servis,“ vysvětluje Zinke. Žádná jiná nemocnice v Česku oficiálně podobnou službu nenabízí.

Otázku klientelismu a korupce v českých nemocnicích rozvířil ve středu ředitel Fakultní nemocnice v pražském Motole Miloslav Ludvík. Ten obě praktiky popsal na videozáznamu z výjezdního zasedání špitálu, který unikl na internet.

Včera ale Ludvík odmítal, že by se něco podobného dělo právě v Motole. Nikdy mu prý „kulich“ nepomohl k veřejným penězům.

A popřel i to, že by s jeho vědomím docházelo v Motole k manipulaci veřejných zakázek. „To je systém, o kterém se mluví. A já jsem říkal, že ve chvíli, kdy se o tom dozvím konkrétně, tak ten dotyčný šéf poletí,“ uvedl ředitel. Novinářům také předal celý záznam svého vystoupení, které podle jeho slov mělo působit „preventivně“.

***

Miloslav Ludvík, ředitel největší tuzemské nemocnice, pražského Motola, ve středu nechtěně věrně popsal systém protekčních pacientů a korupce v tuzemském zdravotnictví.

O výběrových řízeních: „Páni přednostové, primáři samostatných oddělení velmi dobře vědí, že my sice občas soutěžíme, ale ta soutěž vypadá tak: je pět firem, které můžou dodat materiál. Tak se řekne - firma A se zúčastní, firma B se zúčastní, firma C se zúčastní, firma D vyhraje a firma E se zúčastní. Příště se to prohodí.“

O protekčních pacientech, kuliších: „Systémem kulichů jde o to vytvářet pozitivní obraz nemocnice. To nám pomáhá, když usilujeme o investice () nemocnice je schopna splnit každému, co mu na očích vidí, v těch odborných problémech. (...) A to je ten systém kulichů, kdy vám někdo z mého sekretariátu volá a posílá vám ty lidi a vy jste schopni je velmi dobře odpravit a velmi dobře se k nim chováte.“

O investicích v Motole: „To fakt není proto, že by si někdo myslel, že je ten Motol opravdu potřebuje a že je to nutné a že to nikam jinam nepůjde. Na to všichni zapomeňte. To je výsledek poměrně hodně tvrdého lobbingu v těch vyšších patrech tohoto státu. Naštěstí my jsme malá země, takže člověk se neuběhá.“

Zveřejnění videozáznamu považuje Ludvík za mstu a účelovou manipulaci. Včera proto zveřejnil nesestříhanou verzi nahrávky, kde mimo jiné říká, že zmiňované praktiky nebude tolerovat. „Tak tohle skončí, a to myslím fakt smrtelně vážně. A bude to pod osobní sankcí, což znamená, že kdo tohle nepochopil, tak si bude muset hledat jiné zaměstnání. A týká se to především šéfů.“

Kdo řídí Motol?

* Miloslav Ludvík (47) vystudoval ekonomii a práva.

* V čele nemocnice v pražském Motole je od roku 2000. Předtím pracoval třeba ve společnostech Chemapol Group a Wellcome East Europe Ltd.

* Později šéfoval české pobočce kanadské farmaceutické společnosti Apotex, stejný post zastával i ve firmě Factoring České spořitelny, která je součástí finanční skupiny rakouské Erste Bank.

* Největší tuzemský špitál s téměř 2500 lůžek za dobu Ludvíkova vedení čelil například kritice ze strany nynějšího ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Tomu se v roce 2003 nelíbila čtyřmiliardová investice do rekonstrukce dětské nemocnice.

* V poslední době se proti vedení nemocnice objevily dvě petice. A minulý týden se Ludvík dostal do střetu s nyní již bývalou mluvčí Evou Jurinovou. Následně uniklo na veřejnost interní video, které Ludvíka diskreditovalo.

* Kromě práce v nemocnici Ludvík zasedá v zastupitelstvu hlavního města, kam loni na podzim úspěšně kandidoval jako člen ČSSD. Předsedá výboru pro územní plán a je členem finančního výboru a výboru pro zdravotnictví.

* Ludvík je ženatý a má tři dcery. Na internetu na sebe prozradil, že rekreačně plave a lyžuje. Na osobních stránkách odkazuje na létání.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!