Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Kupme si zákazníka!

Česko

NÁZOR

Svět je převrácený naruby: za zákazníka se od nynějška platí! Minulý týden se v médiích objevily podrobnosti aliance firem Microsoft a Nokia. Za to, že Nokia začne používat ve svých chytrých telefonech operační systém Microsoftu Windows Phone 7, zaplatí Microsoft Nokii miliardu dolarů.

Oficiálně se jedná o částku na podporu vývoje nových zařízení a marketingu. Systém Windows Phone 7 pak nahradí vlastní systémy Nokie Symbian a MeeGo. Peněz se ve skutečnosti mezi firmami vymění méně - Nokia totiž bude Microsoftu platit licenční poplatky z každého vyrobeného mobilu, ve kterém bude nasazen operační systém Windows Phone 7. Nicméně zdroje znalé smlouvy se shodují na tom, že Nokia více peněz dostane, než zaplatí, a navíc získá první peníze ještě předtím, než uvede na trh první mobilní telefon s Windows Phone 7.

Zastánci smlouvy argumentují, že smlouva je výhodná pro obě strany. Microsoftu umožní získat trh pro jeho systém Windows Phone 7, který má zatím tržní podíl pouhá dvě procenta. Nokii oproti tomu umožní redukovat její výdaje na vývoj jejích vlastních systémů a zvýšit atraktivitu jejích telefonů v souboji s Apple iPhonem a platformou Android.

Nokia šetřit skutečně musí, neboť za posledních deset let klesla její provozní marže o více než čtrnáct procent. A navíc utrácí skutečně hodně - na výzkum a vývoj dává více než firma Google nebo IBM, a dokonce dvojnásobek jiného svého soupeře, firmy RIM.

Výzkum za miliardy dolarů V roce 2010 věnovala Nokia na výzkum a vývoj 7,8 miliardy USD, přičemž na vývoj související se systémem Symbian šlo 1,4 miliardy USD. Pro srovnání, Apple utratil loni na vývoj iPhonu jen polovinu, 772 milionů dolarů, přitom představil vysoce úspěšný Apple iPhone 4. Podíl výzkumu a vývoje Applu činí 2,7 procenta jeho tržeb, zatímco u Nokie je to deset procent. Je tedy vidět, že efektivita výzkumu je u konkurentů Nokie výrazně vyšší.

Díky systému od Microsoftu může nyní Nokia snížit rozpočet na výzkum a vývoj zařízení a služeb zhruba o třetinu oproti loňskému roku a navíc se v hospodaření firmy pozitivně projeví i peníze získané od Microsoftu. Otázkou ale je, nakolik dlouhodobé tyto přínosy budou.

Nokia je největším světovým výrobcem mobilních telefonů, do své pozice lídra se dostala díky řadě úspěšných inovací. Její operační systém Symbian byl s tržním podílem 43,5 procenta ve druhém pololetí 2010 nejprodávanějším systémem pro chytré mobilní telefony. Nokia jej nyní vymění za systém Windows Phone 7 s podílem dvě procenta. To je skutečně riskantní krok, tím spíše, že Nokia dosud nemá připravený žádný telefon, který by Windows Phone 7 podporoval.

Windows nejen pro Nokii Opuštěním vlastních operačních systémů se navíc Nokia stává „jedním z mnoha“. Poté, co firma přejde na systémy Windows, nebude moci nabídnout svým zákazníkům nic výlučného, co by zákazník nemohl dostat jinde, smlouva s Microsoftem není totiž exkluzivní, Microsoft bude své operační systémy nabízet i dalším výrobcům. I proto dnes převládá názor, že spojenectví Nokie a Microsoftu je výhodnější spíše pro Microsoft. Ten si vlastně od Nokie „kupuje zákazníka“.

Ani Microsoft ale nemá vyhráno. Dnes si sice kupuje tržní podíl od dosavadního lídra trhu na úkor jeho systémů, pro dlouhodobější úspěch je však nutné přesvědčit trh kvalitou svého vlastního řešení. Tam už žádné spojenectví nepomůže. Microsoft tedy musí tuto dohodu brát především jako šanci výrazně se zlepšit v atraktivitě svých mobilních systémů a schopnosti inovovat. Za zákazníka se totiž dá platit pouze krátkodobě.

***

Za to, že Nokia začne používat ve svých chytrých telefonech operační systém Microsoftu Windows Phone 7, zaplatí Microsoft Nokii miliardu dolarů

O autorovi| JIŘÍ DONÁT, IT expert, konzultant společnosti A. T. Kearney

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!