Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Kupte letadla, dostanete od nás dárek

Česko

AMMÁN/PRAHA Co by se dalo označit za úplatek, je v kauze zpackaného nákupu letadel L-159 spíše nutností. Aby česká armáda podpořila zájem Jordánska na odkoupení dvaceti těchto strojů, nechá mu podle informací Lidových novin své dva komplety na ničení min, které tam v současnosti pracují.

O tom, že se armáda potřebuje zbavit nepotřebných L-159, se ví dlouho. Jenže zároveň není nikdo, kdo by o stroje stál. „S těmi letadly už objeli celý svět, vždy se vrátí, ohlásí zájemce, plácají se po ramenou, ale pokaždé to vyšumí,“ potvrzuje Tomáš Soušek, který kauzu letounů popisuje v odborném tisku.

Aktuálnímu zájmu Jordánska proto ministerstvo přikládá velkou váhu. Dvacet strojů, o něž má království zájem, je polovina těch, které stojí zakonzervované ve Vodochodech. Jen za jejich údržbu si společnost Aero účtuje několik desítek milionů ročně.

Pro zviklání nerozhodnutého Jordánska a pokoření konkurenčních nabídek se prý armáda rozhodla darovat Ammánu dva moderní odminovací komplety Božena. Ty pracují v údolí řeky Jordán od konce dubna. „Boženy po akci v Jordánsku zůstanou,“ přitaká armádní zdroj.

Ministerstvo obrany tohle zjištění úplně nevyvrací. „Odminovací komplety nebyly Jordánsku věnovány, jsou stále majetkem České republiky. Další postup bude předmětem budoucích jednání,“ zní z jeho tiskového oddělení. Mluvčí Lucie Kubovičová navíc už delší dobu připouští, že současná tříměsíční mise může být prodloužena o dalších 90 dní.

S „úplatkem“ ale nesouhlasí. „Tyto dvě věci nelze mechanicky propojovat. Jsme rádi, že se můžeme podílet na odminování, a s ničím tuto činnost nespojujeme ani nepodmiňujeme,“ odpovídá na přímou otázku Kubovičová.

Moderní stroje Božena 5, které čistí zaminované území, si Česko koupilo v roce 2007. „Zprostředkovali jsme nákup tří kompletů, detaily obchodu ale nebudu sdělovat,“ telefonuje Miroslav Novák ze společnosti Ozos. Ta figurovala jako prostředník mezi českou armádou a slovenským výrobcem.

Podle informací ministerstva obrany dosáhla cena jednoho kompletu 25 milionů korun. „Součástí zakázky ale byly i testy a servis,“ dodává Novák. Finální cena tak mohla ještě o několik milionů poskočit. Vyplatí se to?

Jak moc by se tento obchod armádě vyplatil? Ministerstvo nechce prozradit částku, za jakou letadla do Ammánu nabízí. „S ohledem na probíhající jednání vám to nemůžu sdělit,“ říká Jan Pejšek z informační služby resortu. Oslovení odborníci však vyčíslili současnou hodnotu jedné zakonzervované L-159 na 200 milionů korun.

Kdyby se obchod vydařil, armáda by neprodělala. Ovšem podle odborníků by se dalo považovat za úspěch i to, kdyby si vzal letouny někdo zdarma. „Uskladnění něco stojí,“ připomíná Tomáš Soušek.

***

NEPOTŘEBNÉ L-159 Česká vláda rozhodla o nákupu 72 bitevníků z výrobních linek Aero Vodochody v roce 1997. Kromě toho, že dodávky se zpožďovaly, přišla i další komplikace. Armáda si uvědomila, že všechny stroje nevyužije. Zakázka přesto Česko ve finále přišla na více než 50 miliard korun. Létá ale jen 24 strojů, zbytek stojí zakonzervovaný v hangárech ve Vodochodech, kde se o ně za několik desítek milionů korun ročně stará firma Aero. ČR se snaží dlouhodobě prodat letadla po celém světě. Zatím jich bylo „udáno“ pouze pět - jako výměnný obchod za španělský stroj CASA v rámci čtyřmiliardové zakázky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!