Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kúsa, vítaný, ale obtížný libyjský zběh

Česko

Snad jen útěk některého ze synů by mohl být pro Muammara Kaddáfího těžší ranou než emigrace jeho ministra zahraničí Músy Kúsy do Velké Británie.

TRIPOLIS/PRAHA Šéf tajných služeb, velvyslanec při OSN, vyjednavač se Západem. Ministr zahraničí Músa Kúsa, který za nejasných okolností téměř zázračně utekl z Tripolisu do Tuniska a pak do Londýna, byl určitě jedním z Kaddáfího nejbližších mužů.

Jeho útěk, navíc do země, jejíž letouny Kaddáfího síly a jím ovládaná města intenzivně bombardují, je pro diktátora velkou pohromou. Bez ohledu na to, že rozhodně není prvním z lídrů bývalého režimu, kteří přešli na druhou stranu. Bývalý Kaddáfího ministr vnitra Abdal Fatah Júnis Ubajdí je dokonce jednou z klíčových osob „povstalecké vlády“ v Benghází, v řadách vůdců opozice je velká část bývalých prominentů Kaddáfího režimu.

I když Velká Británie a Západ středeční noční útěk Kúsy přivítaly a označily ho dokonce za příklad hodný následování i pro další činitele režimu, už včera začaly své nadšení krotit. A to především z důvodu, že Kúsa není rozhodně žádný beránek, ale člověk, který se za léta na špičce libyjské hierarchie podílel na zločinech Kaddáfího režimu. A to nejen v samotné Libyi. Lockerbie a likvidace opozice V devadesátých letech jako šéf tajné služby řídil akce v zahraničí a Libye tak byla jedním z největších světových organizátorů a sponzorů teroristických akcí. Již v roce 1988 se zřejmě z tehdejší pozice náměstka ministra zahraničí podílel na vůbec nejzávažnější libyjské teroristické akci: atentátu ve skotském Lockerbie, při němž zahynulo na 270 lidí. Podle některých zdrojů měl Kúsa prsty i ve fyzické likvidaci představitelů libyjské opozice v zahraničí.

Čistý štít nemá Kúsa ani z minulých let. Diplomaticky se sice podílel na přechodném „polepšení“ Kaddáfího, který se stal na několik let pro Západ akceptovatelným politikem. Současně ale obelhal britské úřady při projednávání propuštění jednoho z odsouzených libyjských teroristů z Lockerbie.

Údajně na smrt nemocný Abdal Basat Muhammad Midžrahí měl podle dohody uzavřené Kúsou s britskými úřady přijet v tichosti umřít do Libye, místo toho byl pompézně přivítán jako národní hrdina. Británie už včera jasně dala najevo, že s žádnou imunitou Kúsa počítat nemůže. „Nenabídli jsme mu žádnou imunitu před britskou ani mezinárodní justicí,“ uvedl britský ministr zahraničí William Hague. Tyto spekulace posílila zpráva zveřejněná BBC, že Kúsa přiletěl do Londýna v doprovodu syna na palubě britského vojenského letounu. Zájem o Kúsu dali včera najevo skotští vyšetřovatelé zkoumající okolnosti atentátu v Lockerbie a ze zločinů obvinila Kúsu i libyjská opozice z Benghází. „Má na rukou krev,“ uvedl mluvčí povstalců. Kaddáfí včera večer zřejmě přišel o další důležitou postavu svého režimu. Podle televize Al-Džazíra do Egypta utekl diplomat Alí Abdusalám Trekí, který byl nedávno jmenován libyjským velvyslancem při OSN.

***

Músa Kúsa

* V posledním desetiletí stál bývalý dlouholetý šéf tajné služby Kúsa (62) spolu s Kaddáfího synem Sajfem Islámem za změnou politiky Libye, která se vzdala zbraní hromadného ničení či se přiznala k různým atentátům, po čemž byly vůči ní zrušeny mezinárodní sankce. * Kúsa je ale podle opozice zapleten do atentátu na letadlo nad skotským Lockerbie, při kterém v prosinci 1988 zahynulo 270 lidí. V roce 1978 získal diplom ze sociologie na Michiganské státní univerzitě, v diplomové práci se věnoval některým událostem ze života vůdce Muammara Kaddáfího. čtk

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!