Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvůli dráze se bude vyvlastňovat

Česko

  11:35
PRAHA - Poslanci schválili zákon, který umožní vyvlastnění pozemků potřebných pro stavbu nové vzletové dráhy v Ruzyni. Asi čtvrtinu pozemků vlastní skupina Penta.

Kvůli výstavbě letové dráhy na Ruzyni se bude vyvlastňovat.

Nový zákon umožňuje pozemky vyvlastnit za cenu v místě obvyklou. Předloha by měla nabýt účinnosti dnem vyhlášení. Projednat ji ale ještě musí pravicový Senát a podepsat prezident republiky.

"Rád bych sněmovnu přesvědčil, že toto letiště a vzletová přistávací dráha je strategickým zájmem České republiky a že to je mimořádně významný veřejný zájem," řekl již v rámci druhého čtení předlohy ministr dopravy Milan Šimonovský s tím, že pozemky jsou proto snadným předmětem spekulací. "Co jiného zbývá tomu, kdo má peníze, než nakoupit pozemky tam, kde očekává, že bude prosazován tento strategický zájem, a pak už jenom spekulovat," dodal Šimonovský.

Stavba nové třetí dráhy by měla přijít asi na sedm miliard korun. Měla by začít v roce 2007 a dráha by mohla sloužit od roku 2009. Předlohu dnes schválilo 85 poslanců ze 168 přítomných. Proti jich bylo 60. K přijetí předlohy bylo zapotřebí právě 85 hlasů.

Pro předlohu zvedli ruku poslanci KSČM, část poslanců ČSSD a lidovci. Proti byli poslanci ODS, část sociálních demokratů a unionistů. Poslanci za ODS návrh zákona označují za protiústavní. "Veřejný zájem má být prokazován a zjišťován v průběhu správního řízení, nikoli ze zákona," uvedl například poslanec Jiří Pospíšil.

Občanští demokraté v zákonu navíc vidí především snahu stlačit výši náhrad za pozemky. Pospíšil také připomněl, že Ústavní soud nedávno zrušil pasáž zákona o vnitrozemské plavbě, který obecně hovořil o vyvlastnění pozemků, nutných k usnadnění plavby na dolním Labi.

Komunistický poslanec Karel Vymětal ale připomněl, že podobný zákon o vyvlastnění již parlament v minulosti schválil, aby mohl být dokončen dálniční obchvat Plzně. Proti výstavbě nové letové dráhy je i Občanské sdružení Pro Nebušice.

Podle jeho předsedy Jana Holuba mají občanská sdružení a postižené obce v okolí letiště za to, že jde o protiústavní návrh. "Zákon má prohlásit výstavbu dráhy za veřejný zájem, a zjednodušit tak vyvlastňování pozemků v okolí letiště. Zkrácením zákonných lhůt má navrhovaný zákon rovněž omezit přístup veřejnosti k účasti v povolovacích řízeních, která výstavbě zamýšlené dráhy předcházejí," tvrdí Holub.

Odpůrci stavby dráhy se opírají o právní názor advokáta Davida Urbance, který tvrdí, že předložený návrh odporuje ústavnímu principu dělby moci na zákonodárnou, výkonnou a soudní. Urbanec je spojený se společností Penta Investment. Ta se chce podílet na provozování pražského letiště, a proto před časem vykoupila čtvrtinu stavebních pozemků pro novou dráhu. "Pokud zákonodárný orgán přijme normu, která upravuje pouze jeden specifický případ, zasahuje tím do pravomoci výkonné a soudní, a porušuje tím Ústavu ČR," tvrdí advokát.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat