Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvůli Erasmu už lidé demonstrují

Česko

BRNO Malou ranní demonstrací včera vygradovaly spory o stavbu komplexu Erasmus, který vzniká v Klatovské za budovou Listových kolejí v Brně.

Na pozemku patřícím Vysokému učení technickému roste vzdor nesouhlasu sousedů dům s novými byty. Měl sloužit například pro hostující profesory, doktorandy a zahraniční studenty, soukromé firmy, s nimiž se brněnská technika kvůli stavbě spojila, ale veřejně nabízejí i normální byty. Sousedé argumentují rozporem s územním plánem, který s plochou počítal pro školské účely. A také tím, že se o problém nikdo nezajímá přesto, že investor má právě kvůli sporům zrušené stavební povolení. To ale ještě není pravda, proti rozhodnutí stavebního úřadu se totiž investoři odvolali.

„Mělo se jednat o výstavbu kolejí pro studenty a zaměstnance VUT. Jakmile však investor dostal platná povolení, začal ihned prodávat byty jako nadstandardní bydlení veřejnosti,“ tvrdí Hana Ptáčková ze sdružení obyvatel z okolních domů. Poukazuje na to, že VUT tímto způsobem nechává atraktivní lokalitu soukromým firmám, které do projektu za podle ní podivných podmínek vstoupily jako investoři. VUT však zdůrazňuje: na všechny byty máme přednostní právo, sami ale nejsme stavební firmou. Přesto se bude protesty v září zabývat například akademický senát školy.

Náměstek primátora Martin Ander už dříve prohlásil, že taková stavba s byty je v rozporu s územním plánem. Zasáhnout ale musí stavební úřady.

Obyvatelé z okolí už dřív protestovali proti kácení stromů, které se stavbou souvisí, a kvůli tomu, že stále není vyřešena otázka dopravního zatížení způsobeného z velké části uživateli sousedních studentských kolejí - právě na ploše Erasmu mohlo být stání.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...