Řekl to tabletovému týdeníku Dotyk. Ústavní soud sice v pondělí potvrdil církevní restituce, současně ovšem nechal z paragrafu, který definuje majetkové křivdy, vyškrtnout slovo "spravedlivé". Pokud tedy církev dostala za ukradené pole třeba jedinou korunu, nyní nedostane zpátky nic, uvedl Dotyk.
ČTĚTE TAKÉ: |
"Úprava, kterou nařídil Ústavní soud, může postihnout pět až osm procent majetku. Vycházíme ze zkušeností z dřívějších restitucí, kdy se majetek vracel fyzickým osobám," řekl Šťovíček. Na pozemkový úřad se církve se svými nároky obracejí. Předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml ale míní, že vypuštění slova by se církví a náboženských společností nemuselo příliš dotknout.
Jediné ustanovení zákona, do kterého soud zasáhl, vymezuje majetkové křivdy a řadí mezi ně znárodnění nebo vyvlastnění vykonané v rozporu s dobovými předpisy nebo bez vyplacení spravedlivé náhrady. Soud škrtl slovo "spravedlivé". "V kontextu celé věci není zřejmé, jaká výše náhrady by byla považována za spravedlivou a podle jakých měřítek (zda dobových, nebo současných) by se měla hodnotit," uvedl generální sekretář soudu Ivo Pospíšil.
Dotyk uvedl, že církve podaly od začátku roku zatím 423 výzev, kterými se ucházejí o 83 staveb a 17 498 pozemků o celkové výměře zhruba 7700 hektarů.
"Tolik si žadatelé nárokují, ale skutečně oprávněných hektarů může být o dost méně," podotkl Šťovíček. Jeho úřad přijal v posledním týdnu rekordní počet žádostí o vydání majetku. "Některé jsou precizně sepsané, někdy je nutné je doplnit," řekl podle týdeníku.
Zákon počítá s tím, že církve dostanou pole, lesy a další nemovitosti v hodnotě zhruba 75 miliard korun a finanční kompenzace za nevydaný majetek v hodnotě 59 miliard navýšených o inflaci. Součástí ujednání je i postupné snižování placení duchovních ze státního rozpočtu.