Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvůli lyžařům sněží. Ale uměle

Česko

První hromady sněhu už začínají pokrývat sjezdovky v Beskydech. Tento víkend je zřejmě letos poslední, kdy nebude možné lyžovat.

BESKYDY/JESENÍKY Správci lyžařských areálů urychlují příchod zimy. S pomocí sněžných děl předhánějí počasí a připravují se, aby mohli co nejdřív přivítat lyžaře. Zasněžování svahů však potrvá několik dnů, takže lyže lze zatím spíše oprašovat.

Ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích přišla i první „přírodní“ sněhová nadílka, ale sjezdovky Razula a Horal pokrývá postupně umělý sníh. „V případě příznivého počasí areál přivítá první lyžaře před Vánocemi,“ sdělil šéf komplexu Leo Bača.

Ski areál Razula vstoupí do zimní sezony s takřka nezměněnými cenami bodových i časových skipasů. Je zatím jediný ve Zlínském kraji, který v zimě provozuje také snowtubing. Dráha však bude připravena až v průběhu zimy, pro její vybudování je totiž zapotřebí větší množství sněhu - a to se hned na začátku získat nepodaří.

Provozovatelé lyžařských areálů se shodují, že potřebují, aby vydrželo chladné počasí nebo se spíše ještě více ochladilo. Například lyžařské středisko Ski Bílá by podle vedoucího areálu Jaroslava Vrzguly mohlo spustit sezonu příští sobotu. „Zasněžuje se na hromady, které se pak rozhrnou rolbou, aby se dalo slušně lyžovat, je třeba, aby na sjezdovkách leželo alespoň 20 až 30 centimetrů sněhu,“ řekl Vrzgula. Připomněl, že loni začala lyžařská sezona až v polovině prosince. Areál letos opět nebude zvyšovat cenu permanentek. Pro běžkaře bude nově upravovat 16 kilometrů běžeckých stop na trase po hlavním hřebenu z Bílé na Bumbálku.

Zasněžovat začínají i v dalším lyžaři vyhledávaném areálu v Mostech u Jablunkova, který by se v případě příznivého počasí mohl rovněž spustit už v příštím týdnu. V provozu by zatím byla hlavní sjezdovka se dvěma vleky. Podle provozního areálu Jaroslava Bojka bude středisko nově provozovat i sjezdovku v asi 15 kilometrů vzdáleném Čiernem na Slovensku. Zakoupený skipas bude platný pro obě centra.

Zasněžovat začali i ve středisku Skialpin Pustevny. Podle vedoucího areálu Karla Šrubaře však zatím není jasné, kdy by se vleky mohly rozjet. „Všechno bude odvislé od počasí, pokud by sjezdovky byly dobře sjízdné, budeme samozřejmě co nejdříve usilovat alespoň o částečný provoz,“ uvedl Šrubař.

Umělé zasněžování už zahájila také vybraná střediska v Jeseníkách, ale ani tam ještě pravděpodobně o tomto víkendu lyžaři neuspějí. V Branné, Petříkově a na dalších místech si ale budou moci o tomto víkendu užít pohledu na mohutná děla, která chrlí masy sněhu na promrzlé stráně.

Majitelé areálů také finišují s posledními úpravami vleků a lanovek, aby je mohli spustit hned, jak jim to mocnost sněhové vrstvy povolí.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...