Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Kvůli provizi cokoliv, i minomet

Česko

Náměstek ministra obrany a lobbista si dojednávali provizi za nákup techniky, o kterou armáda nestála

PRAHA Zřejmě i neúspěch lidovců ve volbách může za to, že náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Jaroslav Kopřiva a lobbista Josef Jindra nedotáhli svůj nápad do konce.

Při jednáních s finskou zbrojařskou firmou Patria v květnu na zbrojařském veletrhu v Bratislavě tvrdili, že česká armáda má zájem až o dvacet pět minometů Nemo na podvozku Pandur. Jeden stojí necelých 150 milionů.

Odměnou za to pak měl Jindra s Kopřivou získat několikaprocentní provize, které by se přefakturovaly při pořádání sportovní události.

Jenže tehdejší vedení ministerstva se od jednání obou mužů distancuje. „Za mého působení ve funkci ministra se žádný nákup neplánoval. Nikoho jsem vyjednáváním v této věci tudíž nemohl pověřit,“ vzkázal Martin Barták.

Stanislav Mareš, zástupce firmy Patria v Česku, neskrývá překvapení. „Tohle jsem netušil, koukám na to s údivem,“ reaguje. Podle něj prý byla v době dojednávání nákupu jediná potíž s penězi. „Ale mělo jít jen o problém v daný okamžik,“ dodává.

Podle jednoho z úředníků ministerstva obrany jednal Jaroslav Kopřiva s očekáváním, že po volbách dokáže změnit plán. „On tu moc měl, byl náměstek pro vyzbrojování, mohl si to prosadit,“ říká.

Včera ale ministr obrany Alexandr Vondra prohlásil, že hned v červenci se s Kopřivou sešel a prý mu řekl, že s ním dál nepočítá.

Ale Jaroslav Kopřiva se se Stanislavem Marešem podle MF DNES setkal ještě 11. srpna, kdy stále tvrdil, že existuje možnost koupit minomety společně se Slovenskem a obejít tak výběrové řízení. „Po poslední schůzce jsme si to ve firmě zanalyzovali a došli k tomu, že je to třeba ohlásit policii,“ vysvětluje Mareš.

Tam už případ řeší. „Nyní to má na starosti útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality,“ reaguje policejní mluvčí Tomáš Hulan. Všudypřítomný Jindra Kopřiva si na jednání přizval i lobbistu Josefa Jindru. Bývalý tělocvikář ze Svitav a expřítel lyžařky Kateřiny Neumannové je mezi politiky známou firmou. S úspěšnou sportovkyní spolupracoval i na pořádání lyžařského mistrovství světa v Liberci, po němž zůstal dluh přes sto milionů.

Jindra, majitel sportovní agentury Kentaura, se na ministerstvo obrany nejspíš dostal přes Neumannovou, která tu působí jako poradkyně pro armádní sport. Ta za funkci mimochodem vděčí Jaroslavu Kopřivovi, který ji sem přivedl.

Ale nový náměstek ministra obrany Michael Hrbata několikrát prohlásil, že přemýšlí o zrušení jejího místa.

Chapadla chobotnice V pondělí, kdy se o celém případu dozvěděl i ministr obrany Alexandr Vondra, dostal Jaroslav Kopřiva okamžitou výpověď.

„Je potřeba useknout chapadla této chobotnici, která se dostala jistě i do vysokých pater politiky,“ reagoval ministr.

I proto jmenoval do nové funkce generálního sekretáře ministerstva Jana Vylitu. Ten přichází z auditorské společnosti PricewaterhouseCoopers, kde se specializoval na podvody či konflikty zájmů.

Model, kdy si armáda může techniku koupit bez výběrového řízení a podle nějž chtěl Kopřiva obstarat 25 minometů, si česká armáda vyzkoušela už dříve.

Legislativa Evropské unie to dovoluje. Tedy jen v případech, kdy se na koupi dohodnou dva státy a obchod provedou společně.

Vloni si tak Česko a Slovensko koupilo obrněné vozy Iveco. Podle některých odborníků ale nešlo o nejlepší nabídku a jiné armády získaly tyto vozy levněji.

***

ARMÁDNÍ KAUZY ZA ČASŮ JAROSLAVA KOPŘIVY

Za sedm let působení na ministerstvu obrany ve funkci náměstka pro vyzbrojování byl Kopřiva u několika nepřehlédnutelných obchodů:

Zakázka, na níž si Kopřiva vylámal zuby. Bez vědomí ministra Alexandra Vondry jednal ještě letos v srpnu se zástupci finské firmy Patria o nákupu 25 minometných transportérů na podvozcích Pandur. Aby se nákup mohl uskutečnit bez výběrového řízení, chtěl Kopřiva vymyslet společný projekt se slovenskou vládou. Získané provize by pak podle lobbisty Josefa Jindry přišly na účet jím pořádané sportovní události.

1. Pandury s minomety

2. Vozidla Iveco Prvních devatenáct vozů koupila armáda vloni za půl miliardy bez výběrového řízení, tehdejší ministr obrany Martin Barták to vysvětloval akutní potřebou jejich nasazení v Afghánistánu. Na konci roku byl schválen společný československý nákup dalších automobilů za 3,6 miliardy. Výběrové řízení nebylo třeba. Šlo o mezinárodní projekt dvou zemí.

Jaroslav Kopřiva (49) byl náměstkem ministra obrany pro vyzbrojování od srpna 2003. Od září 1992 do dubna 2000 byl prvním náměstkem ministra vnitra. Byl členem KDU-ČSL (do strany lidové vstoupil v roce 1989, nyní své členství přerušil). V prosinci 2000 se stal kandidátem KDU-ČSL na funkci lídra tehdejší čtyřkoalice KDU-ČSL, Unie svobody, ODA a DEU, ale neuspěl. Od března do května 2001 byl prvním místopředsedou KDU-ČSL.

4. Vozidla Dingo Do roku 2008 koupila armáda celkem devatenáct obrněnců za necelých 750 milionů korun. Podle kritiků měla k dispozici levnější a kvalitnější stroje, navíc za ně zaplatila více než druzí. 5. Terénní vozy Tatra Už před čtyřmi lety si armáda objednala 556 nákladních vozidel v Kopřivnici za 2,6 miliardy, postupně se ale ještě zakázka měnila a její konečná cena byla 2,7 miliardy. Také tento obchod proběhl bez výběrového řízení. Ministerstvo svůj krok hájilo potřebou podporovat český průmysl.

3. Letouny CASA Loni armáda dostala vládní svolení na nákup čtyř transportních letounů CASA za 3,5 miliardy. Nákup proběhl bez výběrového řízení, ministerstvo obrany to obhajovalo tím, že jedině tento výrobce je schopný přistoupit na nabídku, že jeden svůj letoun vymění v rámci obchodu za pět českých nepotřebných L-159. Letos v červenci se ale potvrdilo, že Španělé nemají o L-159 zájem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!