Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie zvažuje vazbu pro Parkanovou. Kvůli odtajnění svědků v kauze CASA

Poslankyně TOP 09 Vlasta Parkanová ve sněmovně při jednání o jejím vydání k trestnímu stíhání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslankyně TOP 09 Vlasta Parkanová ve sněmovně při jednání o jejím vydání k trestnímu stíhání | foto: ČTK

PRAHA Exministryni obrany Vlastě Parkanové (TOP 09) hrozí, že se kvůli zveřejnění výslechů svědků v kauze CASA, ve které figuruje jako obviněná, skončí ve vazbě. "V té věci jsou další dosud neprovedené úkony. Policejní orgán zvažuje koluzní vazbu," řekl serveru Lidovky.cz dozorující státní zástupce Jan Kořán.

"Pokud vím, tak někteří svědci jsou dotčeni tím, že jejich výpovědi byly zveřejněny, neboť obsahují takové skutečnosti, které vedou k odhalení jejich totožnosti," řekl serveru Lidovky.cz Kořán.

Parkanová výpovědi svědků i obviněných vyvěsila na svůj web ve středu. Proč se k takovému kroku rozhodla nevysvětlila. "Materiály jsou výmluvné i bez mého vyjádření a nepotřebují komentář," řekla jen. 

Čtěte více:

Bývalé ministryni obrany tak hrozí pokuta ze strany Úřadu pro ochranu osobních údajů. "Bude se to řešit tím, že policejní orgán postoupí tu věc orgánu ÚOOÚ, zda se nejedná o správní delikt," vysvětlil Kořán.

Jenže ve hře je i daleko tvrdší sankce. "Samozřejmě policejní orgán zvažuje i skutečnost, zda ten postup paní doktorky Parkanové nezakládá důvody pro její vzetí do vazby, jako do vazby koluzní, což znamená z důvodu možného ovlivňování svědků. Protože tam jsou ještě nějaké plánované úkony, které nebyly provedeny. Ale to se zvažuje samozřejmě, ten postup se musí vyhodnotit," řekl žalobce doslova (rozhovor si redakce nahrála a má jej archivovaný).

Kořán: vazba nehrozí, uvažoval jsem nahlas:

Dozorový státní zástupce Jan Kořán sice odpoledne prohlásil, že policie zvažuje uvalit na exministryni vazbu kvůli možnému ovlivňování svědků, po několika hodinách ale svůj výrok usměrnil. V prohlášení, které ČTK zaslal, uvádí, že podání návrhu na vzetí Parkanové do vazby prakticky vylučuje.

"Dozorový státní zástupce JUDr. Jan Kořán sděluje, že jeho dnešní výrok ohledně úvah policejního orgánu o možnosti podat návrh na vzetí do vazby na obv. JUDr. Vlastu Parkanovou se pohyboval pouze v teoretické rovině," napsal žalobce.

Parkanovou přitom sněmovna vydala k trestnímu stíhání a tak by v případě, že by se policie rozhodla na ni vazbu uvalit, putovala by rovnou za mříže.

AUDIOZÁZNAM: Státní zástupce Kořán hovoří s redaktorem serveru Lidovky.cz o vazbě pro Parkanovou

Sokol: Sám jsem jí zveřejnění výslechů doporučil

Zpráva o možné vazbě pro Parkanovou udivila jejího obhájce Tomáše Sokola. "Sám jsem jí to doporučil, vždyť to není první případ. Nevím, proč se teď žalobce tváří tak rozhořčeně, to musí být nějaká letní zvláštnost," řekl serveru Lidovky.cz.

"V minulosti to dělali i jiní lidé. Běžně se to tak dělá. Jestli chtějí paní Parkanovou tímto způsobem perzekvovat, tak s pánem bohem," rozzlobil se Sokol, který podle svých slov na toto téma publikoval odborné články již před deseti lety.

Armádní letecký speciál odstartoval z Prahy, aby do Mongolska převezl čtyři koně Převalského z pražské zoologické zahrady.

CASA v akci. Armádní speciál odstartoval z Prahy, aby do Mongolska převezl čtyři koně Převalského z pražské zoologické zahrady.

Podobně se vyjádřil také 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který Parkanovou od vypuknutí kauzy plamenně hájil a dokonce volal detektivovi, který ji vyšetřoval. "Předpokládám, že je to obranná taktika paní Parkanové, v jejíž nevinu já věřím. Zároveň si myslím, že jde o nepolitickou věc, ke které bych se neměl obšírněji vyjadřovat," řekl Kalousek serveru Lidovky.cz.

Nevím, proč to chce žalobce tajit, diví se Schwarzenberg

"Popravdě to nechápu, protože jsem vždy byl pro co největší přístupnost všeho. Tak nevím, proč chce mít státní zástupce věci, ve kterých jde o řízení proti Vlastě Parkanové, utajené, to naprosto nechápu," komentoval slova státního zástupce předseda topky Karel Schwarzenberg.

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 a STAN Petr Gazdík byl o poznání zdrženlivější. "Nemám k tomu žádný komentář, nepřísluší mi se vyjadřovat k vyšetřování," řekl serveru Lidovky.cz Gazdík.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg hovoří 6. srpna v Praze s novináři po jednání předsednictva strany před středečním hlasováním o důvěře Rusnokovu kabinetu.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg hovoří 6. srpna v Praze s novináři po jednání předsednictva strany před středečním hlasováním o důvěře Rusnokovu kabinetu.

O nákupu letadel CASA rozhodla vláda Mirka Topolánka v roce 2009. Nákup byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Hovořilo se také o tom, že za pořízením letadel stál silný tlak vysoce postavených úředníků ministerstva obrany, kteří španělské stroje prosadili proti vůli některých armádních představitelů.

Kvůli obchodu je vyšetřována Parkanová a tehdejší ředitel sekce vyzbrojování Jiří Staněk. Policie Parkanovou viní ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo. Při nákupu tak údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Parkanová je přesvědčena o tom, že se trestného činu nedopustila. Své stíhání považuje za bezdůvodné. Vinu odmítá i Staněk.

Vondrouš trestaný nebyl

Naposledy se zveřejněním výslechu zviditelnil chrastavský střelec Pavel Vondrouš, který vytištěnou výpověď tehdejšího prezidenta Václava Klause rozdával před parlamentem.

Policie tehdy žádala ministerstvo vnitra a ÚOOÚ, aby se ke zveřejnění Klausova výslechu vyjádřili.

Následný rozbor pak konstatoval, že Vondrouš sice formálně porušil ustanovení trestního řádu, ale protože nebyl první, kdo výslech zveřejnil, nešlo o porušení zákona. Tehdy mu hrozila až pětimilionová pokuta.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...