Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Kyrgyzové smířeni s převratem

Česko

Prezidentka Roza Otunbajevová dostala ve včerejším referendu důvěru k dočasnému vedení země

BIŠKEK/PRAHA Referendum o změnách ústavy de facto potvrdilo, že občané se smířili s nedávným státním převratem. Nová, dočasná vláda i prezidentka Roza Otunbajevová přestávají být pouhým revolučním výborem, ale stávají se občany trpěným „vedením na přechodné období“. Rozhodlo o tom až 90 procent účastníků nedělního hlasování v Kyrgyzstánu. Plebiscit se uskutečnil 14 dnů poté, kdy při pogromech na jihu země zahynuly stovky osob.

Prostřednictvím automatizovaného elektronického volebního systému volební komise večer zveřejnila předběžné výsledky, podle kterých se k urnám dostavilo přes 66 procent z 2,7 milionu zaregistrovaných voličů. Většina z nich souhlasí se změnami v ústavě i s tím, aby v následujících měsících stála v čele země Otunbajevová. Ta se však z úspěchu radovala dávno předtím, než byly zveřejněny oficiální výsledky referenda. „Je to historický den, přijali jsme novou ústavu,“ řekla včera večer novinářům. Dodala, že kromě prezidentských povinností se ujímá i vedení dočasné vlády.

Jen do předčasných voleb Podstatou změn je zásadní omezení moci prezidenta. Kyrgyzstán se mění v parlamentní republiku, ve které bude prezident spíš živým symbolem než výkonným politikem. Tohle všechno ale nenastane hned. Vláda žádá u občanů time out. Proto se současně voliči rozhodovali, zda chtějí přijmout zákon o „hlavě státu na přechodné období“. Až do řádných prezidentských voleb by tak měla zemi řídit Otunbajevová. Za rok a půl musí dobrovolně odstoupit a pomoci zorganizovat normální prezidentské volby naplánované na přelom let 2011/2012. Sama se jich již účastnit nesmí. Nyní je ovšem bezpochyby nejmocnější ženou ve Střední Asii. V neděli hlasovala v Oši, kde prohlásila: „Naše vlast se dnes nachází na hraně strašlivé propasti. Referendum ukáže, zda jsou země a její lid jednotní... Občané nám věří a my uděláme vše, abychom tuto důvěru nezklamali,“ dodala optimisticky. Působila rozhodně a velmi tvrdě, a to i na nečekaně svolané schůzce představitelů oblasti a bezpečnostních složek. Jako jediná žena mezi muži muslimy, vychovávanými ve vyhraněně patriarchálním stylu, si nesmí dovolit klopýtnout. Zjednává si autoritu obrovskými zkušenostmi, solidním vzděláním, praxí diplomatky a snahou působit rozhodně, tvrdě a sebejistě.

Dočasná vláda se chopila moci po svržení prezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Převrat nebyl ve světě přijat jednoznačně. Navíc si „revoluční kabinet“ pošramotil reputaci, když nezvládl nedávné krvavé protiuzbecké pogromy na jihu země. Vláda jako krizový štáb Otunbajevová ve svém prvním prezidentském projevu jasně vysvětlila další postup při vytváření mocenských orgánů. Parlamentní volby by se měly konat na podzim, všichni vedoucí představitelé politických stran musejí proto nyní odejít z vlády, aby se voleb účastnili bez privilegií. Vláda bude do podzimu fungovat podle prezidentky jako krizový štáb. Pak bude postaven s ohledem na úspěch stran ve volbách. „Je nemálo politiků a politologů, kteří pochybují, zda je možné v Kyrgyzstánu budovat demokratický stát... Dnes lidé řekli,ne‘ rodinným klanovým vládám,“ zdůraznila Otunbajevová.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí redakce

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!