25. srpna 2017 5:00, aktualizováno  14:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podezřelou firmu doporučil sám Zeman, tvrdí kancléř kyrgyzského prezidenta

Miloš Zeman s Vratislavem Mynářem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman s Vratislavem Mynářem. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA/BIŠKEK „Vývoj situace mě donutil, abych uvedl, že to byl český prezident Miloš Zeman, kdo doporučoval firmu Liglass Trading CZ,“ říká kancléř kyrgyzského prezidenta Atambajeva Sapar Isakov a pravděpodobný budoucí premiér země.

Kauza české firmy Liglass Trading CZ nabrala mezinárodní rozměr. Vítězství neznámé společnosti v miliardovém tendru na výstavbu vodních elektráren se stalo rozbuškou na kyrgyzské politické scéně. V pátek se v tamním parlamentu jedná o nové vládě, jejímž předsedou by se podle očekávání měl stát dosavadní kancléř kyrgyzského prezidenta Sapar Isakov, jenž už získal podporu parlamentní koaliční většiny.

Právě on se však podle kyrgyzských politiků za firmu Liglass přimlouval – společně s českým kancléřem Vratislavem Mynářem. V obavě, aby případ jeho šance nesemlel, Isakov kauzu Liglass ve středu přehodil na českého prezidenta Miloše Zemana.

„Vývoj situace mě donutil, abych uvedl, že to byl český prezident Miloš Zeman, kdo doporučoval firmu Liglass Trading CZ. Máme záznam z jednání během bilaterálního jednání v Astaně, kde Miloš Zeman našemu prezidentovi několikrát firmu Liglass doporučil,“ uvedl Isakov pro server AKIpress.org. Pražský hrad obsah této informace nepopírá.

Isakov se dostal pod tlak začátkem týdne, kdy LN informovaly o tom, že případem Liglass se na žádost českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) začala zabývat Bezpečnostní informační služba (BIS). Objevily se rovněž indicie, že Isakov měl zájem na tom, aby Liglass lukrativní zakázku získal. Kyrgyzští investigativní novináři publikovali více než desetiminutové video, ve kterém představili hlavní nejasnosti a spekulace týkající se Isakova.

Isakov dosud působil na pozici „kyrgyzského Mynáře“ – řídil kancelář prezidenta Almazbeka Atambajeva, který už nemůže funkci obhajovat. Na jeho místo kandiduje končící premiér Sooronbay Jeenbekov a jeho místo by měl na přání končícího prezidenta získat právě Isakov. Všichni tři muži zapojení do mocenské rošády jsou spojeni s kyrgyzskou vládní sociální demokracií.

„Kdo by to počítal“

Počínání Pražského hradu se jeví jako značně netransparentní. Kancléř Mynář na dotaz, zda se v nedávné době potkal se svým kyrgyzským protějškem či jeho lidmi a jednal o kontraktu pro firmu Liglass, LN ironicky odepsal: „Minulý měsíc asi 18krát, tento asi 23krát. Ale kdo by to počítal.“

Na snímku při podepsání kontraktu kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev...
Budovy sídla společnosti Liglass Trading CZ

Server iROZHLAS.cz ve čtvrtek informoval, že Mynář ani Zeman se při svém horování pro firmu Liglass neopírali o žádný oficiální dokument. Šlo prý o ústní informace. Na dotaz LN, kdo přesně mu informace o firmě Liglass poskytl a na základě čeho se rozhodl ji podpořit, Mynář odpověděl: „Mám dovolenou.“ Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček pouze odkázal na dřívější vysvětlení, že o zakázce rozhodl Kyrgyzstán, nikoliv Hrad.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz