Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Kyrgyzstán zažil krvavý převrat

Česko

Při střetech mezi stoupenci opozice a policií zemřelo přes 100 lidí. Vláda byla donucena podat demisi.

BIŠKEK/PRAHA Chaos a zmatek včera zavládl v řadě kyrgyzských měst. Několik tisíc protivládních demonstrantů obléhalo vládní budovu v hlavním městě Biškeku, došlo rovněž k obsazení sídla státní televize a důležitých vládních budov. Lidé zapalovali auta, domy, rabovali obchody, situace se naprosto vymkla kontrole. Násilné střety mezi stoupenci opozice a pořádkovými silami údajně vyvrcholily rezignací vlády. Prezident Kurmanbek Bakijev byl okolnostmi donucen z hlavního města uprchnout společně s rodinou.

Protesty vypukly v úterý večer v severokyrgyzském Talasu. Zúčastnily se jich tisíce lidí. Vnikli do místní policejní stanice, odkud vynesli počítače a nábytek. Ministr vnitra Moldomus Kongatijev, který se snažil ve městě uklidnit situaci, byl zmlácen zuřícím davem a podle některých neověřených informací na následky svých zranění zemřel. Napaden a zajat byl údajně i viceprezident Akylbek Džaparov.

Nepokoje se následně během včerejška rozšířily do dalších měst – Biškeku, Narynu a Oše. Lidé chtěli vyjádřit svůj nesouhlas s korupcí ve vládních kruzích a růstem cen. Dožadovali se též odstoupení prezidenta. „Nechceme tuhle prohnilou moc, Bakijev pryč!“ volaly včera zástupy před vládní budovou v Biškeku. Podle očitých svědectví zde demonstranti házeli kamením a pokoušeli se prorazit ochranné zátarasy. Policejní a armádní jednotky proti nim tvrdě zakročily slzným plynem, ostrou střelbou a granáty. Při potyčkách zemřelo podle oficiálních údajů 17 lidí a minimálně 180 dalších bylo zraněno. Podle opozičních vůdců je však mrtvých více než sto. „Jsou tu desítky mrtvých těl, všechna se střelným zraněním,“ řekl agentuře Reuters jeden z lékařů nemocnice v Biškeku. Mnoho zraněných prý bylo zasaženo ostrými náboji na hlavě nebo na břiše. „Zabíjejí nás,“ prohlásil jeden z nich.

Povstalci rovněž během dne osvobodili z věznic přední opoziční vůdce včetně šéfa opozice Omurbeka Tekebajeva, kterého triumfálně vynesli na křesle ze sídla policie v Biškeku.

Kyrgyzský premiér Danijar Usenov obvinil opozici z podněcování násilí v zemi. „Co je tohle za opozici? Jsou to jen bandité,“ citovala Usenova agentura AP. Opozičníci později s Usenovem jednali. Slíbili, že pokud vláda dobrovolně odstoupí, nebudou její členové potrestáni. Premiér následkem toho podepsal demisi vlády.

Většina současných opozičních politiků byla mezi někdejšími Bakijevovými spojenci, kteří mu v roce 2005 pomohli k moci. Při takzvané Tulipánové revoluci svrhli jeho předchůdce Askara Akajeva. Toho vinili z korupce, protežování rodinných příslušníků a stíhání opozice. Pět let poté čelí velmi podobným nařčením Bakijev. Situace v Kyrgyzstánu teď znepokojuje zejména Spojené státy a Rusko, které zde mají svoje vojenské základny.

Autor: