Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Protipovodňová vana v Ústí nefungovala kvůli ucpanému odtoku. Padla výpověď

Česko

  10:02aktualizováno  14:41
Zásahem technického potápěče se podařilo zprovoznit klapku u protipovodňové vany v Ústí nad Labem. Místo bylo kvůli její nefunkčnosti v závěru roku i ve čtvrtek zaplavené vodou. Klapka nefungovala kvůli sedimentům, ale například i hadru, které mechanismus zacpaly. Hasiči odčerpali vodu z vozovky, která už je opět průjezdná.

Kvůli uzavřené Přístavní ulici, kterou v noci na čtvrtek zčásti opět zaplavila voda z Labe, se ráno tvořily dlouhé kolony. Místo má ve správě Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Klapka je důležitá pro funkčnost protipovodňové vany, jejímž účelem je umožnit průjezd frekventovanou silnicí pod mostem Dr. Edvarda Beneše i při zvýšení hladiny řeky. Komunikaci zaplavila voda už mezi svátky v závěru roku. Silnice byla rovněž zcela uzavřena, tehdy několik dní.

„Klapka, která má zajistit zamezení průniku vody ze zvýšeného Labe do povodňové vany, přestala fungovat a voda se sem bohužel dostala,“ řekl ve čtvrtek mluvčí ŘSD Jan Rýdl novinářům. Za nefunkčnost klapky a tím uzavření hlavního tahu na Děčín se Rýdl omluvil. Podle něj se nečistoty do klapky a potrubí dostaly pravděpodobně při poslední povodňové vlně v období Vánoc.

„Vina je na Ředitelství silnic a dálnic. My jsme správci komunikace i infrastruktury,“ řekl Rýdl a doplnil, že podle všeho byla zanedbaná kontrola a údržba mechanismu. „Člověk zodpovědný za toto technické řešení už není zaměstnancem Ředitelství silnic a dálnic,“ upozornil mluvčí.

Potápěč vstoupil do šachty zhruba do hloubky tří metrů. Nejprve uvolnil nečistoty ze zařízení, poté ucpal potrubí gumovým balonem naplněným tlakovým vzduchem. Na jaře, až voda opadne, chce ŘSD klapku vyměnit. Rýdl řekl, že dnešní oprava mechanismu byla v nejrychlejším možném termínu. „Je to o tom připravit projekty, zajistit specializovanou firmu i všechny techniky, kteří mechanismus znají,“ uvedl.

Hladina na dolním Labi v noci na dnešek stoupla. Druhý stupeň povodňové aktivity platí v Litoměřicích, Ústí nad Labem a Děčíně. Na Ohři v Lounech platí bdělost, stejně jako na Bílině v Trmicích na Ústecku. První stupeň je ještě na Flájském potoce v Českém Jiřetíně v Krušných horách.

Hladina Labe v Litoměřicích byla dnes v 09:30 na 336 centimetrech. V Ústí nad Labem překročila 550 centimetrů, v Děčíně pět metrů. Podle prognózy se řeka zřejmě dostane znovu na třetí povodňový stupeň. Ohře v Lounech stagnuje zhruba na 410 centimetrech, Bílina ve středu stoupla a poté začala klesat, ráno byla hladina na 175 centimetrech.

V Děčíně zůstává uzavřená silnice do Dolního Žlebu. Místní, kteří jsou na zaplavenou silnici zvyklí, jsou odkázáni pouze na vlak. Kvůli zvýšené hladině řeky nejezdí ani přívoz.

V Křešicích na Litoměřicku přehradili hasiči Blatenský potok, je tak připraven na příval vody ze strany od Labe. V případě nutnosti bude voda z Blatenského potoka odčerpávána. Během následujících dní se pravděpodobně znovu postaví protipovodňového hrazení.

27. prosince 2023

Autoři: ,