Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Lampa, která rozsvítila vesmír

Česko

Třikrát z vědy: ropná skvrna zvedne ceny tuňáků, objevena nejstarší galaxie, moskyti přezbrojují

VĚDNOHUBKY

Milovníci tuňáků, pozor, vaše masitá pochoutka zřejmě brzy pořádně podraží. Patrně vzrostou také ceny sushi, jehož hlavní složkou je maso tuňáka. Snímky z družic Evropské kosmické agentury ukazují, že ropná skvrna po havárii vrtné plošiny v Mexickém zálivu dorazila do západní oblasti Atlantiku. Právě do míst, kde se tuňáci každoročně starají o vznik nového potomstva.

Látky obsažené v ropě poškozují nejen jikry a mladé jedince, ale také dospělé kusy. Podle odhadů klesl v této části Atlantského oceánu počet dospívajících tuňáků za posledních třicet let o 82 procent. Ropná skrvna zasadí atlantské populaci další ránu. To je velmi špatná zpráva, protože ve Středozemním moři je tuňák kvůli intenzivnímu lovu na hranici vyhubení.

Pokud jde o udržení současných cen tuňáka na trzích a v restauracích, mám návrh. Řešením by mohla být dotace z pokladny společnosti British Petroleum, která měla havarovanou ropnou plošinu v pronájmu. Galaxii, která pomohla rozsvítit vesmír, objevil tým evropských astronomů. Podle informací zveřejněných tento týden v časopisu Nature se galaxie zformovala přibližně 600 milionů let po velkém třesku, tedy před zhruba 13,1 miliardy let. Podle současné teorie o vzniku vesmíru tehdy ještě panovalo období temna, protože vše zahalovala hustá mračna chladného vodíku a světlo prvních hvězd ani galaxií nemohlo pronikat do okolí. Právě jejich světlo postupně přispělo k tomu, že se „mlha“ během jedné miliardy let rozptýlila a vesmír se „rozsvítil“.

Jak uvedl spoluautor objevu Mark Swinbank, mohla k tomuto procesu přispět také nově objevená galaxie. Podařilo se ji nalézt pomocí dalekohledu VLT (Very Large Telescope) na Evropské jižní observatoři v Chile. Podle odborníků umožní objev proniknout ještě hlouběji do „doby temna“ a lépe porozumět minulosti vesmíru.

Galaxie nazvaná UDFy-38135539 je nejstarší dosud objevenou. Mladší, která vznikla „jen“ 700 milionů let po velkém třesku, se podařilo objevit v roce 2008 pomocí Hubbleova teleskopu umístěného v kosmu.

Moskyti, kteří přenášejí malárii, pravděpodobně vstoupili do nové fáze boje s člověkem. Vyplývá to ze dvou studií uveřejněných v nejnovějším vydání časopisu Science. Vědci z Imperial College London oznámili, že našli značné genetické rozdíly v DNA moskytů. Podle jednoho z vedoucích vědeckého týmu George Christophidese je to první signál, že začínají vznikat dva nové druhy těchto šiřitelů malárie. Jejich vývoj je dokonce rychlejší, než odborníci doposud předpokládali.

Jde o velmi důležitý poznatek, protože malárií je nakaženo přibližně 200 milionů lidí a ročně na tuto nemoc umírají tři miliony osob. Každých třicet sekund zabije malárie jedno dítě, zdůrazňuje se v časopisu Science.

Pokud nezačneme vyvíjet nové typy přípravků na hubení zmutovaných komárů nebo na ovlivňování jejich reprodukce, můžeme za pár let stát proti moskytům s holýma rukama. Objev vědeckého týmu nám dává šanci této situaci předejít.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Příloha Věda & Výzkum o rozsahu

čtyř tiskových stran vychází v Lidových novinách každé úterý.

O autorovi| JOSEF MATYÁŠ, redaktor LN

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!