Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Lampion štěstí zapálil dům

Česko

Konec legend o bezpečnosti lampionu štěstí: zlínští hasiči, kteří dosud výrobky spíše bránili, mají za sebou první velký požár vyvolaný právě lampiony štěstí. Škoda jde do milionů.

ZLÍN Kastelánovi kroměřížského zámku Martinu Krčmovi se kvůli jeho protestům proti vypouštění lampionů štěstí smáli. Po včerejšku mu dluží omluvu: jeden z lampionů vypuštěných z náměstí Míru ve Zlíně zapálil nedaleký dům a způsobil tam velké škody.

Hasiči mluví o škodě milion a půl, policie až o dvojnásobku. A to jen díky tomu, že při akci drželi hasiči poblíž službu. Mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček potvrdil, že jde o první požár prokazatelně způsobený lampionem štěstí ve Zlínském kraji. „Ohledáním dalších střech domů v okolí byly rovněž nalezeny další stopy po tzv. lampionech štěstí. Ty způsobily na dalších střechách znatelné stopy po hoření, ale k požárům střech nedošlo především vlivem jiných konstrukcí, použitých materiálů a krytin,“ uvedl.

Policisté podle své mluvčí Jany Bartíkové prověřují, zda někdo nespáchal trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti. V úvahu připadají jak lidé, kteří lampiony z náměstí vypouštěli, tak pořadatel akce.

O postihu pořadatele přemýšlejí také na radnici. Mluvčí Zděnek Dvořák zdůraznil, že nenesou žádnou zodpovědnost za požár. „Magistrát v současné době prověřuje míru pochybení organizátora akce a nevylučuje v případě zjištění přestupku, popřípadě jiného správního deliktu uložení pokuty,“ dodal. Ta může dosáhnout až dvou set tisíc korun. Pořadatel akci řádně nahlásil, radnice ji nemohla zakázat. Dvořák zdůraznil, že sami dokonce upozornili hasiče, kteří tak mohli být na náměstí a zachránit ohrožený majetek za asi deset milionů korun. V souvislosti s nedělním požárem město zvažuje možnost dalšího zpřísnění podmínek, za kterých se tyto akce budou moci pořádat na veřejných prostranstvích města. „Zcela zakázat je rozhodně nemůžeme, lidé mají ústavní právo na shromažďování,“ dodal Dvořák. LN už loni upozornily, že podle pravidel na obalech lampionů štěstí nenímožné je v tuzemsku vypouštět prakticky nikde. Zákaz se obvykle týká padesátikilometrového okruhu kolem mezinárodních a polovičního kolem vnitrostátních letišť a také míst, kde je pod místem letu hořlavý povrch. Vypouštět je dále lze jen v době, kdy neprší a vítr má rychlost do 5 kilometrů za hodinu. „Nikdo nás neoslovil s žádnou žádostí o doporučení,“ potvrdila LN Jitka Ungerová z Úřadu pro civilní letectví, protože lampiony mohou také ohrozit letecký provoz, například působit jako klamavá světla a teoreticky být i ohrožením, pokud by se dostaly do motorů letadel.

Mluvčí hasičů Mitáček loni připomněl, že Uherském Brodě sídlí výrobce podobných lampionů a koná se tam i festival, kde jich vypouštějí tisíce. Žádný problém tam nezaznamenali. Podle něj ale každý člověk v mezích zákona zodpovídá za škody způsobené svým jednáním.

Ostatně i výrobci neoficiálně doporučují: vyplatí se mít pojištění pro případ úrazu či způsobení škody.

***

Zvyk s balonky dorazil z Číny

* Pod názvem létající lampiony přání (štěstí) se prodávají malé horkovzdušné balony. Po zapálení svíčky naplní papírový lampion horký vzduch a začne stoupat.

Naše letecké předpisy s nimi příliš nepočítají.

* Tradice vypouštění vznikla údajně v Číně v prvním století našeho letopočtu. Někteří lidé tam věří, že s sebou lucerničky odnesou zlé duchy.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: