Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Landovo vystoupení i útok na Vyšehradě bude šetřit policie

Česko

  13:57aktualizováno  16:26
PRAHA - Televizní vystoupení zpěváka Daniela Landy a jeho útok na pražském Vyšehradě se dočkají policejní dohry. Trestní oznámení na něj sepsal bývalý senátor a advokát Jiří Vyvadil. Landu obhájce "kuličkového atentátníka" Pavla Vondrouše podezírá z výtržnictví a vydírání.

Daniel Landa s kohoutem na předávání Českého slavíka foto: MAFRA - Dan Materna

Zpěvák na předávání Českých Slavíků pronesl v přímém přenosu podivnou řeč, při níž nešetřil ostrými slovy na adresu kolegů a veřejnosti. O pár dní později upozornilk týdeník Respekt na rvačku na Vyšehrade, při níž Landa napadl a ohrožoval nožem skupinku kolemjdoucích.

ČTĚTE TAKÉ:

Právě kvůli Landově výtržnickému chování Vyvadil trestní oznámení sepsal. "Jde minimálně o přečin výtržnictví - jak v televizi, tak když ohrožoval ostatní nožem a neurvale s nimi jednal. Teoreticky to může být až trestný čin vydírání," řekl serveru Lidovky.cz. Dokument už má připravený, ve čtvrtek odpoledne se ho chystá poslat policii.

Vynést vládu v zubech

Jiří Vyvadil

Vyvadil na sebe upozornil, když na svém blogu napsal, že vládu je nutné svrhnout, třeba vynesením v zubech. "Tuto vládu bychom měli svrhnout jakýmikoliv prostředky, když k demokratickým signálům je naprosto hluchá," uvedl. Podle mnohých tak vyzval k násilnému svržení kabinetu.

Právníkovi vadí, že k podobnému kroku se již dávno neodhodlalo státní zastupitelství. Tvrdí, že narozdíl od obyčejných hospodských rvaček, za něž jsou lidé často stíháni, je Landovo jednání nebezpečné. "Tím, že se nic neděje, vzniká obecný trend: je to zpěvák, trošku blázen, nechme ho být. Ale to přece nejde. Není bagatelní, když na mě z auta někdo zakřičí, proč se nesměju a pak na mě vyskočí s nožem," varuje Vyvadil. O jeho kroku jako první informoval server Parlamentnílisty.cz.

Landovo jednání je podle Vyvadila prokazatelnější než střelba Vondrouše na prezidenta Václava Klause. " Vondrouš je stíhán za přečin výtržnictví, ale hejtman to neviděl, starosta to neviděl, ochranka to neviděla. Kdyby na to Klaus neupozornil, tak o tom nikdo neví. Přesto je stíhaný," upozorňuje.

Zpěvák je podle něj narozdíl od jeho klienta nebezpečný. "Kdyby zůstalo u televizního vystoupení, tak budiž. Jenže ono to pokračuje a vzniká dojem, že se tak mohou chovat všichni. Nechci ale, aby byl drakonicky odsouzen," tvrdí Vyvadil.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!