14. září 2009 13:44, aktualizováno  19:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Langer: Ať ČSSD vyloučí, že vrhače kamenů neposlala ona

Zraněný Mirek Topolánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zraněný Mirek Topolánek | foto: ODS

BŘECLAV Policisté oznámili výsledky vyšetřování kauzy útoku na předsedu ODS Mirka Topolánka v Břeclavi. Podle nich letělo vzduchem asi 10 vajec, kamínky čtyři útočníci posbírali na místě. Byl to štěrk přibližně velikosti třešní. Kdo si napadení Topolánka objednal, policisté nevypátrali. Vyloučili ale, že by za útokem na Topolánka stála ODS.

Dnes občanští demokraté vyzvali předsedu ČSSD Jiřího Paroubka a šéfa volebního štábu strany Jaroslava Tvrdíka, aby vyloučili napojení útočníků na ČSSD.

Místopředseda ODS Ivan Langer se sociálních demokratů přes média zeptal, zda mohou dokázat, že "někteří z útočníků a provokatérů" z akcí ODS v Hustopečích a v Brně na Kraví hoře nepracovali v minulosti jako ochranka na akcích ČSSD nebo nebyli přímo členy strany. Volební štáb ČSSD by podle Langra také měl vysvětlit vazby útočníků na člena ČSSD a podnikatele Václava Kočku a informovat veřejnost o tom, kdo byli lidé, kteří v kampani ČSSD před eurovolbami pracovali v Paroubkově ochrance.

Vedoucí sekce marketingu ČSSD Petr Dimun Langrovi v tiskové zprávě vzkázal, že sociální demokraté odsuzují jakékoli útoky na představitele politických stran.

Kriminalisté potvrdili, že všichni čtyři útočníci mají za sebou vyšetřování kvůli násilné trestné činnosti. V pátek obvinil čtyři muže z výtržnictví. Podle policisty Aleše Kocourka se neprokázalo, že by si útok na Topolánka objednal někdo z jeho předvolebního týmu. Vyšetřování stále pokračuje.

Advokátka obviněných Klára Slámová vzkázala, že její klienti nadále nebudou spolupracovat a spíše budou celé vyšetřování ztěžovat. Stalo se tak poté, co byli obviněni, uvedl Kocourek.

Při vyšetřování kauzy bylo až dosud vyslechnuto 51 lidí. Topolánek byl napaden 21. srpna, když odcházel z koupaliště v Hustopečích. Z výpovědí svědků vyplývá, že kromě Topolánka byli zasaženi ještě další čtyři lidé, z toho dva vejci a dva kameny. Poraněn byl jen šéf ODS - dostal zásah do hlavy. Stěžoval si pak na bolesti hlavy, které ale ustaly. Jeho lehké zranění se podle policistů přibližně do tří dnů zhojilo.

Dva ze čtyř mužů, Martin Hofman (vlevo) a Martin Kuferský, kteří údajně zaútočili v pátek v Hustopečích u Brna na předsedu ODS Mirka Topolánka. Vpravo advokátka Klára Slámová.

Pachatelé uvedli, že za útok měli dostat dohromady zálohu 50 tisíc korun a následně každý z nich po 40.000 korunách. Zda muži skutečně zálohu dostali, se neví, peníze nebyly zajištěny. Útočníci sice uvedli, že útok si u nich objednala neznámá osoba, nic bližšího k ní ale policii neřekli. Kriminalisté vytvořili nákres této osoby. Zatím ji ale nezveřejní.

Čtveřice zaútočila na Topolánka přibližně deseti vejci, která si před koupaliště přinesla ukrytá v ledvinkách a v kapsách. Při napadení navíc použila také štěrk, který na místě ležel na zemi.

Při útoky padly ze strany útočníků i nadávky. Čtveřice byla již v minulosti stíhána za různá napadení. Za výtržnictví jim hrozí až dva roky vězení. Pokud by podle Kocourka muži použili kromě vajec a kamínků i větší kameny, hrozil by jim přísnější postih. Patrně by byli obviněni z pokusu o ublížení na zdraví.

Protože je Topolánek poslancem, prověřovali kriminalisté, zda se útočníci nedopustili i útoku na veřejného činitele. "Nebylo ale zjištěno, že by byl útok veden pro výkon této funkce," dodal policista.

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!