Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Langer je další v řadě: složil advokátní zkoušky

Česko

  11:05aktualizováno  15:23
Ivan Langer ve středu za bedlivého dohledu zvědavých kolegů a novinářů složil advokátní zkoušky. Po složení slibu se tak stane advokátem. Hodlá prý pokračovat v kanceláři právníka Petra Pečeného, kde doposud působil jako koncipient.

Místopředseda ODS Ivan Langer na jednání grémia strany foto: ČTK

Bývalý ministr vnitra za ODS Ivan Langer opustil prostředí české politiky před dvěma lety. Ve volbách do poslanecké sněmovny v roce 2010 ho voliči 'vykroužkovali' - dali svoje preferenční hlasy jiným kandidátům a Ivan Langer tak jako poslanec skončil.

Za nedůvěrou voličů nejspíše stálo množství kauz, ve kterých Langerovo jméno figurovalo. Známý je případ zavraždění podnikatele Františka Mrázka, na jehož spolupracovníky byl Langer úzce napojený a lobboval za jejich zájmy. V později zveřejněných odposleších byl označován jako 'Íčko'.

ČTĚTE TAKÉ:

V roce 2008 ministerstvo vnitra pod Langerovým vedením uzavřelo smlouvu na chemické čistění a praní prádla na 80 milionů. Na zakázku přitom nebylo vypsána řádná soutěž. Majitel firmy, která zakázku získala, byl navíc Langerův blízký přítel, Tomáš Paclík. Ten firmu DOČISTA a. s. založil pouhé dva měsíce před tím, než s ním ministerstvo uzavřelo nevýhodnou smlouvu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Langer byl úzce navázán na vedení ODS. Podílel se na založení vysoké školy CEVRO Institut, v roce 2009 řídil jako místopředseda volební kampaň občanských demokratů. Po odchodu z ministerstva působil jako advokátní koncipient. Na ODS ale zůstal napojen. Pracoval pro Petra Nečase jako neformální poradce, později získal funkci člena odborného týmu pro bezpečnostní politiku.

Návrat do vysoké politiky ale Langer prý neplánuje. "O ničem takovém teď vážně neuvažuji," prohlásil Langer po složení advokátní zkoušky.

Autor:

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...