Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lanovka pomůže vytopené Chrastavě

Česko

PRAHA Lávku v Chrastavě na Liberecku, kterou v srpnu strhla velká voda, nahradila včera unikátní lanovka. Takzvaný transbordér, postavený podle návrhu architekta Martina Rajniše, uveze jednu tunu a najednou může přepravit až šest osob.

Jeho výstavba trvala pouhých osm dní a podle Rajniše by měl odolat i velké vodě. Lanovku jako první oficiálně otestoval právě Rajniš spolu s chrastavským starostou Michaelem Canovem.

Zařízení typu transbordéru přepravují lidi i náklady po dlouhá staletí. Rajniš se podle svých slov přímo inspiroval prací svého kolegy Mirka Bauma, který podobný transbordér postavil před sedmi lety v Porúří na říčce Niers. „Jeho transbordér překonává vzdálenost 13 metrů, je postaven ze železa a realizace trvala celý rok,“ popsal kolegův projekt architekt.

Německý projekt byl také podstatně dražší přišel na 70 tisíc eur (asi 1,7 milionu Kč). Rajnišův dřevěný transbordér stál zhruba 650 tisíc korun a náklad přepravuje na vzdálenost 23 metrů.

Velmi rychlá byla i samotná realizace projektu. Od prvního nápadu ke slavnostnímu zahájení zkušebního provozu uplynulo pouhých 23 dnů. „Měli jsme štěstí, pan starosta měl připravena veškerá stavební povolení pro všechny lávky, které ve městě voda vzala, takže nás ve stavbě nic nebrzdilo,“ poznamenal Rajniš. Věří, že podobné lanovky by mohly pomoci i na dalších místech nejen v Libereckém kraji.

Stavbu chrastavského transbordéru financovaly firmy i občané Prahy. „V roce 2002 postihly obdobné povodně hlavní město, proto víme, jaké to je a také že rychlá pomoc je nejúčinnější,“ řekl náměstek pražského primátora Pavel Klega, který se podílel na realizaci projektu. Dodal, že Rajnišův projekt ho oslovil především proto, že je rychlý a levný, a navíc díky použitému materiálu a konstrukci dobře souzní s přírodou.

Pro Chrastavu je podle starosty Canova stavba velkou pomocí. Lávku, kterou strhla voda, obyvatelé místní části Kolonka využívali mimo jiné k cestě na vlak. Sloužit ale bude i turistům. Jen během včerejška si ji přišly vyzkoušet desítky lidí z celého města. Chrastava patří v rámci Libereckého kraje k obcím, které byly srpnovými záplavami postiženy nejvíce. Voda vzala čtyři mosty, sedm lávek a zničila další obecní majetek za více než 180 milionů korun.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...