Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Trest pro exmanažera za kšefty s Balákem v Lánech platí, soud odmítl dovolání

Miloš Balák. (26. června 2019) foto: Dan MaternaMAFRA

V kauze ovlivňování zakázek v lánské oboře odmítl Nejvyšší soud dovolání bývalého manažera Libora Tkadlece z firmy Energie stavební - báňská (ESB). V pondělí to uvedl mluvčí kladenského soudu Ivo Poštolka. Nejvyšší soud také nedávno v případu nevýhodné těžby a prodeje kamene v lánské oboře odmítl dovolání bývalého šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka jako zjevně neopodstatněné.
  14:19

„Nejvyšší soud dne 2. srpna 2023 v neveřejném zasedání dovolání Libora Tkadlece odmítl jako zjevně neopodstatněné, kdy zcela souhlasil se závěry soudů nižších stupňů, že obviněný svým jednáním naplnil všechny zákonné znaky pokusu trestného činu, který mu byl kladen za vinu (zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě),“ informoval Poštolka.

Krajský soud v Praze minulý rok tehdejšímu šéfovi Lesní správy Lány Balákovi potvrdil v kauze tříletý trest vězení, peněžitý trest 1,8 milionu korun a čtyřletý zákaz činnosti.

Balák podle verdiktu soudu zvýhodnil při přípravě a zadání veřejné zakázky manažera firmy Energie - stavební a báňská (ESB) Libora Tkadlece. Tkadlec za to dostal podmíněný dvouapůlletý a peněžitý trest. Balák i on vinu odmítají. Firma ESB musí zaplatit 5,4 milionu korun a má tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách.

Muži podle rozsudku ovlivňovali přípravu projektu a porušili zásady pro zadávání veřejných zakázek včetně rovného přístupu pro všechny účastníky a transparentnosti. Společnost ESB měla mít ze zakázky zisk téměř devět milionů korun, to se ale vzhledem k zahájení trestního stíhání nestalo.

Více než dvousetmilionová zakázka se týkala druhé etapy zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře a jejich rekultivace. Balák podle soudu mimo jiné umožnil Tkadlecovi podílet se na přípravě projektové dokumentace pro zakázku a předem se seznámit s místy, kde se práce uskuteční.

Bývalý prezident Miloš Zeman jí před koncem svého mandátu udělil milost, týkala se verdiktu soudu, který jí na tři roky zakázal účast ve veřejných zakázkách, nikoliv peněžitého trestu. Milost v tomto případě udělil Zeman i Balákovi.

Autoři: ,

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč