Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lázně chtějí mezi elitu UNESCO společně

Česko

Sami už neuspějete, naznačili zahraniční experti. A tak ministerstvo kultury zkouší novou cestu, jak rozšířit počet tuzemských památek na prestižním seznamu UNESCO.

LUHAČOVICE Ministerstvo kultury hledá zahraniční „odrazový můstek“, který by lázním v Luhačovicích pomohl na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na soupis devíti stovek odborníky nejuznávanějších míst a oblastí světa.

Největší moravské lázně na to samy nemají šanci. Výbor světového dědictví UNESCO jim předloni doporučil najít spojence a kandidovat společně. V úvahu připadají například lázně v belgickém Spa nebo v německém Baden-Badenu.

Ministerstvo kultury potvrdilo, že do finále dospěla příprava studie, která navrhne vhodný postup. „Má pomoci vybrat výjimečná lázeňská města pro eventuální společnou kandidaturu,“ řekl LN Michal Beneš, který má na ministerstvu problematiku UNESCO na starost. Připomněl, že počítají i s možností zapojení západočeských lázní, které by při původně uvažované samostatné kandidatuře měly podobný problém jako Luhačovice.

Důvod, proč se další tuzemské památky na seznam výjimečných nemohou probít, je jasný: Česká republika už má na seznamu UNESCO dvanáct zápisů a to je vzhledem k velikosti země mimořádný počet. Proto sází na zápisy v mezinárodní spolupráci, která může navíc pomoci při závěrečném hlasování.

Lázeňství může být jednou z mezinárodních nominací, pravděpodobně ještě předtím ale ministerstvo vyzkouší česko-slovenskou nominaci velkomoravských památek kolem Mikulčic a Kopčan. Náměstkyně generální ředitelky Národního památkového ústavu Věra Kučová doufá, že je dosažitelné, aby o ní UNESCO rozhodovalo v roce 2013, tedy k 1150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů.

Luhačovice přijdou na řadu až poté. „Třeba se do té doby podaří vyřešit například obchvat či jiné omezení průtahu nákladních automobilů městem,“ říká luhačovický starosta František Hubáček. A shodují se s ním i lázeňští hosté, kteří obdivují stavby architekta Dušana Sama Jurkoviče.

Právě jeho objekty zasazené do zeleně jsou jednou z deviz Luhačovic i dalším způsobem mezinárodní spolupráce v UNESCO - Jurkovičova díla, postavená na provázání lidové architektury a přírody, se totiž nacházejí nejen jinde na Moravě, ale také na Slovensku.

Autor: