Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Léčili se zfalšovanými diplomy

Česko

Falešný lékař Christian E. se podílel na 190 operacích.

Nedostudovaná Cornelia E. prý zachránila několik dětských životů.

BERLÍN Několik let působili v renomovaných německých nemocnicích. U kolegů i pacientů se coby doktoři těšili dobré pověsti. Mělo to však jeden háček: k vykonávání lékařské praxe neměli oprávnění.

Devětadvacetiletý Christian E. neměl ani maturitu a po absolvování kursu pracoval jako bankovní úředník. Práce jej ale nudila. Velmi toužil pomáhat lidem jako chirurg. Vyrobil si proto diplom o doktorátu medicíny z Oxfordské univerzity v Anglii a nechal se přijmout na chirurgii univerzitní nemocnice v Erlangenu nedaleko Norimberka. Tam pracoval jako chirurg asistent. Jako odborník na cévní, hrudní a břišní lékařství a podílel se na 190 operacích, z toho 17 bylo transplantací. Svými nadřízenými byl hodnocen jako velmi šikovný.

„Jeho pacienti nebyli nikdy v ohrožení,“ uvedl mluvčí kliniky Johannes Eissing. „Šéf kliniky na jeho práci nikdy nezpozoroval nic podezřelého. Nikdy neudělal chybu. Nikdo by o tom, že vlastně nemá potřebné vzdělání, dodnes nic netušil, kdyby nepřišlo anonymní udání,“ dodal Eissing. Christian E. se snažil svou situaci legalizovat a zapsal se na lékařskou fakultu. Soud v Erlangenu ho však poslal na tři roky do vězení nepodmíněně. Na rozdíl od Christiana E. absolvovala 34letá Cornelia E. celou lékařskou fakultu, i když „na zapřenou“. Propadla totiž třikrát u třídící zkoušky v prvním ročníku a pak už jen navštěvovala přednášky a cvičení, aniž by z nich ale skládala předepsané zkoušky. Po „dostudování“ si vyrobila příslušné diplomy a začala pracovat na dětské pohotovosti nemocnice v Hamburku.

Představení hodnotili práci Cornelie E. velmi kladně. Podle ankety, kterou v prosinci 2007 zveřejnil magazín Der Spiegel, tato žena během více než čtyř let „zachránila řadu dětských životů“. Než byla odhalena, stačila napsat značnou část své vysoce ceněné doktorské práce na téma transplantace jater u dětí.

Hamburský soud potrestal Cornelii E. 18 měsíci vězení s podmínkou. Věcná škoda, kterou nemocnici způsobila, byla vyčíslena na 140 tisíc eur, které jí byly vyplaceny na mzdách. Šéf kliniky Kurt Ullrich si však myslí, že její práce měla ještě větší hodnotu.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...