Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Šarže kapek do očí Luxfen může vyvolat infekci, stahují je z prodeje

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) stahuje z trhu šarži očních kapek Luxfen s číslem 22H042. Existuje u ní totiž riziko nesterility, čímž by moha u pacientů způsobit oční infekci. Ústav uvedl, že riziko není vysoké a přípravek stahuje z preventivních důvodů. Kapky mohou lidé také vracet zpět do lékárny, informovala v pátek mluvčí SÚKL Klára Brunclíková.
  13:48

Podle informací na webu SÚKL se kapky používají pro snižování nitroočního tlaku, například u pacientů se zeleným zákalem.

Oční kapky mají kompletní označení LUXFEN 2MG/ML OPH GTT SOL 1X5ML. Jsou použitelné do konce června 2025. Výrobcem je společnost Bausch + Lomb Ireland Limited. „Nesterilita šarže vyrobené s odchylkou nebyla potvrzena, šarže je stahována z preventivních důvodů s ohledem na možné riziko oční infekce,“ uvedla mluvčí.

Pokud mají lidé doma tuto šarži kapek Luxfen, měli by se obrátit na svého lékaře a požádat ho o předepsání náhradního přípravku.

„Šarži dotčenou závadou v jakosti lze vracet bez předložení účtenky v jakékoliv lékárně, nejlépe však v té, ve které byl přípravek vydán, a to do 15. 9. 2023. Tento přípravek je bez doplatku pacienta, bude tedy stažen bez náhrady,“ uvedl ústav. Stahování se týká načatých i dosud nepoužitých balení přípravku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!