Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ledové ticho kolem Klausova neoteplování

Česko

NEW YORK Obavy, že tažení českého prezidenta Václava Klause proti „globálně oteplovací lobby“ pohřbí české vyhlídky na křeslo nestálého člena Rady bezpečnosti, se prozatím nenaplnily. Delegáti naprosté většiny zemí - včetně těch, kterých se téma klimatických změn nejvíc dotýká -si jeho proslovu ani nevšimli. Nijak se neodrazilo ani v závěrečném hodnocení diskuse generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem.

Podobně tomu bylo v místních médiích. O Klausově příspěvku neinformoval ani jediný americký deník nebo televize. Kontroverzní osobností dne byl s velkým náskokem íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Během 24 hodin od Klausova projevu zaznamenali čeští diplomaté v New Yorku jen několik málo reakcí. Například Finové se neformálně zajímali o text prezidentova projevu. „Žádné ohlasy jsem zatím neslyšel,“ odpověděl na otázku LN ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který se nyní v New Yorku snaží získávat podporu pro „české“ křeslo v Radě bezpečnosti. Českým soupeřem o křeslo zástupce střední a východní Evropy je Chorvatsko. Václav Klaus přednesl v pondělí v OSN projev, v němž prezentoval svůj skeptický názor na globální oteplování. Stalo se tak v době, kdy česká diplomacie usiluje o to, aby i přímořské a ostrovní země jako Bangladéš, Komory nebo Kapverdy příští měsíc podpořily Prahu v souboji o křeslo v Radě bezpečnosti. Čeští diplomaté nyní očekávají, jaká budou mít Klausova slova dopad. Chudým ostrovním státům, které často leží jen pár metrů nad stoupající hladinou moře, totiž český prezident vzkázal, že zvýšení globálních teplot je „v historickém porovnání velmi malé“.

Klaus: Jen pozitivní reakce

Sám prezident se včera českým novinářům pochlubil, že prozatím se setkal jen s pozitivními reakcemi: „Potkáte někoho a ten vám říká: Bezva, to je dobře, že to konečně někdo řekl. Přišel za mnou předseda Evropské komise José Barosso nebo švédský ministr zahraničí Carl Bildt si ode mě brali kopii projevu... Dokonce za mnou přišel člověk, který patří mezi deset nebo snad pět nejvlivnějších politiků světa a povídá: Musím se vám přiznat, že s vámi v mnohém souhlasím. Také mám obrovské otazníky,“ řekl Klaus s tím, že nemůže zmiňovaného státníka jmenovat.

Skutečný dopad prezidentova projevu se projeví až během týdnů zbývajících do hlasování, během nichž bude úsilí české diplomacie získat post nestálého člena RB vrcholit. V úvahu podle diplomatů přicházejí dva scénáře: Buď státy jako tichomořská Tonga nad názory českého prezidenta mávnou rukou. Další variantou však prý muže být, že budou Česko považovat za zemi, která je k jejich problémům lhostejná, a českou kandidaturu nepodpoří.

O Klausovi neinformoval jediný americký deník či televize

O autorovi| (od zvláštního zpravodaje LN na zasedání OSN)

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!