Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Legendární americký manažer zemřel

Česko

NEKROLOG

PRAHA Jeden z klíčových členů vedení firmy Apple a finanční kouzelník, kterému jsou přičítány zásluhy za záchranu IBM a Chrysleru, Jerome York zemřel ve čtvrtek v nemocnici ve městě Pontiac nedaleko Detroitu. Bylo mu 71 let.

Šéf Applu Steve Jobs přisuzuje Yorkovi velkou zásluhu na tom, že se firma před více než deseti lety dostala z problémů a znovu se prodrala na výsluní. York přišel do firmy v roce 1997, kdy většina lidí pochybovala o budoucnosti společnosti. „Byla pro mě čest poznat Jerryho a pracovat s ním. Bude mi moc chybět,“ napsal Jobs v tiskovém prohlášení.

York pracoval od šedesátých let pro tři detroitské automobilky. V poslední době radil investorovi Kirku Kerkorianovi při jeho neúspěšném pokusu o převzetí automobilky Chrysler. Byl také poradcem při nedávné reformě General Motors. Už v roce 2006, tři roky předtím, než GM skončila v bankrotovém režimu, York varoval, že má automobilka naprosto chybný obchodní model.

Jako finanční ředitel Chrysleru v letech 1990 až 1993 pomohl třetího největšího amerického výrobce automobilů přivést zpět k zisku. Dosáhl toho především snižováním nákladů a prodejem nepotřebných aktiv. York ale nebyl pouze ořezávačem nákladů. Průběžně investoval i do vývoje nových automobilů. V době, kdy řídil značku Dodge, například modernizoval model Ram Truck. Dal mu výkonnější motor a mnohem agresivnější vzhled. Ram se v té době stal symbolem pro americká auta.

Steve Miller, který byl Yorkovým šéfem v Chrysleru, když se automobilka snažila v roce 1979 zůstat nad vodou, vzpomíná, jak York zkolaboval potom, co celou noc pracoval na prezentaci pro generálního ředitele Leeho Iacoccu. Hned druhý den po propuštění z nemocnice se York vrátil do práce.

Iacocca ve čtvrtek ve svém prohlášení napsal, že York „byl nedílnou součástí úspěchu Chrysleru a byl tím nejlepším v oblasti financí. Jsem vděčný za všechno, co udělal a hrdý nejen na to, že byl členem mého týmu, ale byl i můj přítel.“

York nastoupil do Chrysleru v roce 1979 a opustil ho v roce 1993, když se stal finančním ředitelem amerického technologického koncernu IBM. V následujících dvou letech dohlížel na brutální redukci nákladů IBM a jeho transformaci z výrobce hardwaru na pokraji zhroucení na výrobce softwaru a poskytovatele služeb. IBM, které v devadesátých letech v průběhu pěti let nasbíralo ztrátu 16 miliard dolarů, se postupně zbavilo 150 tisíc zaměstnanců.

IBM opustil York v roce 1995, když se stal šéfem soukromé investiční společnosti Tracinda Corp Kirka Kerkoriana. Miliardář se tehdy spojil s Iacoccou a učinil nabídku na koupi automobilky Chrysler, kterou však později stáhl. Ralph Whitworth, manažer investičních fondů ze San Diega, který Kerkorianovi rovněž doporučil pokusit se o převzetí Chrysleru, řekl, že pokud by Kerkorian zvítězil, mohl by York odstranit problémy s kvalitou. S těmi má ostatně Chrysler potíže dodnes.

Poté, co Kerkorian koupil v roce 2006 podíl v General Motors, byl York jmenován do představenstva automobilky. Ve firmě podporoval spojenectví s japonským Nissanem a francouzským Renaultem, což by podle jeho názoru přispělo ke stabilitě značek patřících GM. Rezignoval krátce poté, co GM ukončila jednání s Nissanem a Renaultem, s odvoláním na vážné výhrady ke schopnosti současného obchodního modelu společnosti úspěšně konkurovat asijským automobilům. O tři roky později vstoupila GM do režimu ochrany před věřiteli a zbavila se čtyř z osmi značek.

Kerkorian nazval Yorka „jedinečnou individualitou s nekonečnou odvahou, charismatem a intelektem a hlubokým porozuměním pro automobilový průmysl“.

York také tři roky působil jako předseda představenstva a generální ředitel maloobchodního prodejce počítačů Micro Warehouse Inc. Kromě Applu byl také členem správní rady ve společnostech Tyco International Ltd. a Dana Holding Corp.

V Applu York spolu se svým kolegou z představenstva a bývalým americkým viceprezidentem Alem Gorem v roce 2006 vedl vyšetřování obvinění z falšování dokumentů za účelem maximalizování zisků z opčního programu. Apple uznal, že v letech 1997 až 2007 docházelo k antedatování dokumentů, a přepočítal zpětně účetní závěrky za několik let. Samostatné šetření zahájily i americká Komise pro burzu a dohled nad cennými papíry (SEC) a federální prokurátor. Vyšetřování dvou vysokých manažerů firmy však skončilo bez obvinění.

Ale Yorkova účast na šetření nebyla bez konfliktů. Jako člen představenstva totiž předtím učinil rozhodnutí o kompenzacích špičkových manažerů, včetně opčního programu. Jerome York se narodil v roce 1938 v Memphisu v Tennessee. Absolvoval prestižní americkou vojenskou akademii ve West Pointu. Poté získal magisterský titul na Massachusetts Institute of Technology a MBA na Michiganské univerzitě, kde také získal profesuru. Zanechal po sobě manželku Eilene a čtyři děti.

Autor: