Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Lékařka dala recept na roční dávku zneužitelného léku

Česko

PRAHA Pořídit si drogu může být tak snadné. Narkomanům někdy stačí dojít si pro předpis k lékaři a potom do lékárny pro přípravek. Lék Subutex se užívá jako odvykací léčba při závislosti na heroinu. Zároveň se s ním ale čile obchoduje na černém trhu, protože se dá zneužívat: narkomani tablety rozpustí a aplikují injekčně do žíly.

Státní ústav pro kontrolu léčiv nedávno objevil při kontrole v lékárně typický podezřelý případ. Lékařka pacientovi napsala najednou 60 balení Subutexu po sedmi tabletách. Tedy množství, které by mohlo stačit na více než rok užívání. Stejnému pacientovi později předepsala dalších 30 balení. Podle lékového ústavu to je neúměrné množství.

„Recepty předepisovala jedna lékařka a jedna lékárna je i vydávala,“ upřesnila Veronika Petláková z lékového ústavu. Lékárně hrozí pokuta. Kontrola míří také do ordinace lékařky.

Loni se spotřebovalo v ČR téměř 520 tisíc tablet Subutexu. Podle některých odhadů se zneužívá výrazná většina vydaných tablet. To, že kontrola u nás není dostatečná, kritizuje i výbor OSN pro kontrolu narkotik.

Na černém trhu jsou u nás tablety Subutexu dobře dostupné. A to přesto, že je pacient může dostat jedině na recept s modrým pruhem, takzvaný opiátový. Takové recepty vydávají lékařům obecní úřady a případné odcizení se musí hlásit. Systém je ale krátký na to, když pacient obejde víc lékařů nebo když lékař a lékárna selžou a poskytnou pacientovi víc zneužívaných léků.

„Léky, jako je Subutex, jsou na recept s modrým pruhem, ale na drogové scéně se s nimi běžně obchoduje. Důvodem je nedostatečná kontrola správného předepisování a vydávání těchto léčivých přípravků,“ potvrdil před časem Tomáš Zábranský z Centra adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Předepisování Subutexu a podobných látek se musí hlásit do národního registru při Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Lékaři to ale mnohdy nedělají. A nic jim za to nehrozí. „Je to sice zákonná povinnost, ale není stanovená žádná sankce,“ vysvětluje Blanka Nechanská z ÚZIS. „Potřebovali bychom stoprocentní hlásivost, aby bylo zajištěné, že se Subutex nebude prodávat na černém trhu,“ dodává.

Lékový ústav i ÚZIS si slibují zlepšení od chystaného elektronického úložiště všech receptů. Pomohlo by odhalit lékaře, kteří tyto látky předepisují a nehlásí, i pacienty, kteří si jich chtějí zajistit podezřele mnoho. Podle České lékárnické komory by ale bylo lepší zlepšit současné kontrolní mechanismy než budovat novou obří databázi.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!