Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lékařky jsou podezřelé z trestného činu. Nechaly narušeného vraha držet zbraň

Česko

  14:04aktualizováno  14:37
PRAHA - V souvislosti s květnovou vraždou muže v pražských Záběhlicích podezírá policie dvě lékařky z toho, že se mohly dopustit trestného činu, když psychicky narušenému vrahovi umožnily držení zbraně.

Po vraždě v Záběhlicích byla v akci i zásahová jednotka foto: Policejní deník

Novinářům to v pátek řekl vedoucí odboru vnitřní kontroly pražských policistů Jiří Poláček. Vrah prý věřil, že mu jeho oběť ubližuje, a plánoval likvidaci i dalších lidí. Krátce po činu spáchal sebevraždu, případ tak bude odložen, protože není koho stíhat.

Vražda se stala 15. května ráno ve Velenovského ulici v pražských Záběhlicích, kde policisté v garážích bytového domu našli zastřeleného muže. Krátce poté vyhlásili pátrání po Lukáši Borovanovi, jehož tělo objevili po šesti dnech v nedalekém lesoparku u ulice Nad Meandry. Zastřelil se vražednou zbraní, a to den nebo dva po vraždě.

Nalezené plány a paruky

Při domovní prohlídce v Borovanově bytě našli policisté paruky, nalepovací vousy, fotografie plánovaných obětí i plánky, jak se k nim vrah dostane. Místo činu v Záběhlicích si prý obhlížel od 12. května. Svou oběť znal z místa bydliště, v roce 2012 na tohoto souseda podal trestní oznámení s tím, že ho muž pronásleduje, vulgárně mu nadává a umístil mu v bytě odposlechy. Policisté věc odložili s tím, že ke skutku nedošlo.

V Praze našli mrtvého muže, mohlo by jít o vraha ze Záběhlic

Rodina pozdější oběti na oplátku podala oznámení na Borovana s tím, že je držitelem zbraně, ačkoliv k tomu zřejmě není zdravotně způsobilý. „Policie nemá právní důvod a možnost k okamžitému odebrání zbraně, a to ani v době, kdy si myslí, že je to vhodné. Vždy musí proběhnout správní řízení, které je zdlouhavé,“ řekl Poláček.

Nevypracovaný posudek

Borovan vlastnil dvě zbraně, zbrojní průkaz měl od roku 2005. Za posledních deset let na něj vzniklo celkem pět posudků o tom, že je způsobilý nosit zbraň. V písemných poznámkách objevených v jeho bytě přitom vytrvale rozebíral, že mu jeho budoucí oběť neustále ubližuje. V minulosti se ambulantně léčil na psychiatrii se schizofrenními projevy a nespavostí.

Podle Poláčka nevypracovala Borovanova praktická lékařka v roce 2013 posudek, o nějž ji policie několik měsíců žádala. Ačkoliv prý věděla, že muž trpí psychickými problémy, nesprávně se spolehla pouze na psychologické vyšetření od jiného lékaře, podle nějž byl muž k držení zbraně způsobilý. Policie poté na základě tohoto dokumentu dospěla k témuž závěru.

Když pak letos Borovanovi končila platnost zbrojního průkazu, kladný znalecký posudek mu zhruba dva týdny před vraždou vystavila jiná lékařka, která neměla příslušnou atestaci a ani nepožádala mužova nového praktického lékaře o předložení zdravotní dokumentace. Budoucí oběť se přitom krátce předtím obrátila na policii a vyjádřila obavu o svůj život. Muž poukazoval na tragédii v Uherském Brodě, při níž psychicky nemocný útočník zastřelil v restauraci osm lidí a poté spáchal sebevraždu. Upozorňoval na to, že v roce 2014 Borovan opět konfrontoval nejen jej, ale i jeho přítelkyni.

Policisté ale trvají na tom, že Borovan v trestněprávní rovině nikdy nikomu, a tedy ani své budoucí oběti, nevyhrožoval. „Není tady žádná indicie, která by směřovala k nějakému ataku, obtěžování, stalkingu,“ řekl Poláček.

Policie bude počínání lékařek dále prošetřovat, kromě toho také podá podnět k ministerstvu zdravotnictví a k České lékařské komoře.

Autor:

Mohlo by vás zajímat